13.2.15

Tekstil Mühendisliği Staj Defteri - Alpteks Emprime Sanayi

Tekstil Mühendisliği Staj Defteri - Alpteks Emprime Sanayi

Alpteks Emprime Sanayi ve Ticaret A.Ş.  1990 yılında hizmete girmiş 1500m2 ‘lik bir alana 4 katlı olarak inşa edilmiş olan bir tesistir. İstanbul’un Ayazağa semtinde hizmet veren işletme günlük 5 tona varan üretim miktarı ve 70 personeli ile genellikle marmara bölgesi pazarı olmak üzere  tüm iç pazara yönelik çalışmaktadır.
Başta örme kumaşların boyamasında , ütülenmesinde, sanforlanmasında, şardonlamasında  yoğun bir şekilde çalışan işletmede düz gabardin türü kumaşların ramlanmasında  rotasyon ve filmdruck baskı çalışmalarında da hizmet vermektedir.
   İşletmedeki makinelerin modelleri oldukça değişkendir, overflow boyama makineleri 1990, 1997,1995 model, kurutma makinesi Vatansever Makine Sanayiinin 1995 model , ütü makinesi Mersan  Makine Sanayiinin 1995 model, sanfor makinesi Mersan Makine Sanayiinin 1999 model, Balon sıkma makinesi Kromsan Mak. San. ‘nin 195 model , ve şardon makinesi ise Almanya 1993 model dir. 

İşletmede yapılmakta olan işlemler sırası ile aşağıdaki gibidir;

Depolama İşlemi

Kumaşlar işletmeye toplar halinde fason boyama yaptıracak olan olan firmanın kamyonları vasıtası ile gelmektedir. 100m2 lik deponun hemen girişinde yerleştirilmiş olan kantar tarafından derhal tartılarak kilosu belirlenen mal üzerine iliştirilen kartonete kumaşın türü görmesi gereken işlem fabrikaya giriş tarihiyle birlikte yazılır. FİFO (Firs in First out , ilk giren ilk çıkar) iş akış prensibinin etkin olduğu işletmede, işleme alınacak malın kolay çıkmasına olanak verecek şekilde dizilmesi depoda yapılır.  

Açma İşlemi

Depodan gelen ve gerekli olan boyama, kasar veya söküm işlemine girecek kumaşın bu haliyle işleme sokulamayacağı için top halindeki kumaş son derece basit bir düzenek yardımı ile bir işçi tarafından açılarak boyama leğenlerine aktarılır. Bu işlemi gerçekleştiren düzenek bir elektrik motoru bir kumaş leğeni ve topun serbest hareketini sağlayan  dönen bir mil tarafından oluşturulur. İşçi motor yardımı ile dönen kafesin çevresinden dolanan ve toptan açılan kumaşın düzgün bir biçimde leğene dolmasından sorumludur. Kumaşın açılma işlemi bittikten sonra ise motor kapatılarak kumaşın dolduğu leğen bir sonraki aşamaya yollanır. Aslına bakıldığında son derece basit fakat işin devamlılığı açısından oldukça önemli bir işlemdir .

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.