12.2.15

Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri-4ADIM ADIM WINDOWS NT WORKSTATION 4.0 KURULUMU

Windows NT  workstation kurulumuna başlamadan önce aşağıdaki kararların netleşmiş, eksikliklerin giderilmiş olması gereklidir.
1.      Kurulum için en az 486 DX4 100 işlemci 120 MB ve üstü boş yere sahip harddisk ve en az 2x (iki) hızlı CD-ROM sürücü gereklidir.
2.      Workgroup mu yoksa Domain e bağlı olarak mı çalışılacak : Bir workgroup içinde çalışılacaksa workgroup adının önceden belirlenmesi gereklidir (CALISMAGRUBU gibi). Eğer Domain e bağlanılacaksa Domain adı ve Domain deki NT server üzerinde tanımlı bir kullanıcının adının ve şifresinin bilinmesi gereklidir.
3.      Bilgisayara verilecek Computer Name (bilgisayar adı) kararlaştırılmalıdır. Bu ad Türkçe (ı ö Ö ş Ş İ ğ Ğ ç Ç )karakter içermemeli ve 15 karakteri geçmemeli karakterler arasında boşluk bulunmamalıdır.
4.      İlk kuruluş anında kullanıcı adı administrator olacaktır. Administrator kullanıcısına vereceğimiz şifre belirlenmelidir. Şifre büyük küçük harfe karşı duyarlı olduğu için dikkat edilmeli ve şifre bir yere not alınmalıdır. (Omer ile oMer aynı iki farklı ifadedir.)
5.      Ağa bağlı Bilgisayarların birbiriyle haberleşebilmeleri için ortak bir dil konuşmaları gereklidir. Bu dile network protokolü denir. (TCP/IP, IPX/SPX, NETBUI, DLC APPLE TALK vb.) En çok kullanılan protokoller TCP/IP ve NETBEUI dir. Eğer TCP/IP kullanılacaksa IP ve SUBNET MASK adresinin belirlenmesi gereklidir. (IP 194.100.100.24 ve SUBNET 255.255.255.0 gibi)
6.      Makinede kurulu bulunan donanımlara ait Driver disketi (Ekran kartı, Ethernet kartı, Ses kartı vb.) NT Plug&Play olmadığı için Ethernet kartı hariç diğer donanımları el ile daha sonra tek tek kurmak gereklidir.

Kuruluma başlamak: Windows NT 40 bir CD ve üç adet kurulum disketi ile  beraber gelir. Disketle kurulum üzerinde setup disk 1 yazılı disket sürücüye takılır ve makine resetlenir. A sürücüsünden açılan bilgisayar daha Setup disk 2 ve Setup disk 3 ister ve CD den kurulum devam eder. İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.