12.2.15

Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri


LINUX’UN DOSYA SİSTEM YAPISI

     Stajın ilk gününde Linux’un kullandığı dosya sistemi yapısı ile ilgili  bilgi verilecektir.
  Dosya sistemi yapısı:
     Linux dosya sistemi Unix deki gibi üç tür dosyadan oluşur dersek pek fazla bir kısıtlama yapmayız. Bunlar ;
            1- Dizinler
            2- Sıradan dosyalar
            3- Özel dosyalar
     Linux, kullandığı dosya sistem yapısı performansı artıcı bir yapıdadır.Linux dizin yapısının gelişmesinde FSSTND ( file system standard ) grubunun çalışması küçümsenmeyecek kadar büyüktür.
     FSSTND grubundan ziyade Linux Standard Base (lsb) programcı kullanıcıları da bu dosya sistem yapısının belli bir standarda erişmesinde bayağı yardımcı olmuşlardır ve halen bu yönde çalışmaları devam etmektedir.

     Linux dosya sistemleri ve dizinleri paylaşılacak şekilde kullanılabilir. Linux’ da dizinler hiyerarşik bir bir yapıdadır.Bu hiyerarşik yapı, aynen bir ağaca benzer. En üst seviyede  / kök(yada root) adı verilen dizin bulunur. Diğer dizinler bu dizinin altına yerleştirilir. Sistem açılırken öncelikle bu dizin kullanıma açılır.Kök dizinde sistem ilk açıldığı zaman disk kontrolü ve onarımı için gerekli çalıştırılabilir dosyalar bulunur.EXT2 dosya sisteminde olan bu dizinlerin özellikleri  ve ne iş yaptıklarını kısaca açıklamak gerekirse;

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.