21.2.15

Teknoloji Stajı-Mimarlık

Bu staj döneminde, teknoloji stajı kapsamında 3DS Max programını öğrenmeyi tercih ettim. 3DS Max, mimari tasarımdan, endüstri ürünleri tasarımına kadar birçok alanda kullanılan çok kapsamlı bir modelleme programı. Rhinoceros, Sketch-Up gibi programlardan daha komplike bir arayüzü olduğunu gözlemledim fakat V-Ray plug-in’i ile birlikte diğer programlara göre daha iyi çalışarak, çok iyi renderların alınmasını sağlıyor.
Ayrıca aynı yaz içerisinde yaptığım büro stajında gözlemlediğim kadarıyla, ofislerde çok fazla kullanılıyor ve etkileyici ürünlerin çıkmasını sağlıyor. Ben de bu yüzden bu programın kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak istedim.
İlk aşama 3DS Max ile ilgili basic bilgileri öğrenmemle geçti. Nesne yaratma, düzenleme ve konumlandırma tekniklerini, view port tanıtımlarını, temel geometrik şekilleri, temel komutları (move,rotate, scale, copy gibi) öğrendim. Olşturduğum şekilleri scale etmek, enini, boyunu ve yüksekliğini ayarlamak için modify panelini kullanmayı öğrendim.
Katı modelleme komutlarına giriş yaptım, editable poly, turbo smooth, mesh smooth gibi katı model düzenleme komutlarını öğrendim. Örneğin turbo smooth komutu, köşeli olmayan, yani rhinodaki dereceleri birden büyük solid şekillere benzer, pahlı köşeli olarak tanımlayabileceğim şekillerin oluşturulmasını sağlıyor. Oluşturduğumuz şekli program belleğinde tutuyor, model üzerinde çalışmaya devam ederken biz turbo smooth hali olmadan obje üzerinde çalışıyoruz. Böylece ekran kartını yavaşlamadan


Daha sonra iki boyutlu şekillerden, üç boyutlu geometrik objelerin  oluşturulması ile ilgili çalışmaya başladım. Bireysel olarak daha önce üzerinde çalıştığım bir AutoCad çizimini alıp, planı üzerinden yapıyı modellemeye çalıştım.


V-Ray ve Mental-Ray kullanarak render alma konusunda temel şeyleri öğrenmeye başladım. 3DS Max için render ayarlarının olduğu menü oldukça geniş. Daha önce Rhinoceros programı üzerinden, kendi render arayüzünü kullanarak projelerim için render almaya çalışmıştım. Çok basic konularda da olsa render üzerine biraz bilgiye daha önceden sahiptim. Ayrıca büro stajı süresince Sketch-Up üzerinden V-Ray plug-in’i ile render alınmasını öğrenip, ayarlarını karıştırma fırsatı bulduğumdan, stajın bu bölümünde çok fazla zorlanmadım. Her malzeme için ayarlamamız gereken değerler mevcut, bunları da ezberlemektense deneme/yanılma yolu ile ufak renderlar alıp kontrol etmek çok daha pratik.
Işık ve gölge ayarları, renderın son ürününün ne kadar başarılı olacağı konusunda oldukça etkili. Işığın yeri, geliş açısı, şiddeti, noktasal mı yoksa yayılarak mı geliyor bunların hepsi renderın başarısı konusunda oldukça etkili. Ayrıca her malzemenin ışık altında farklı görüneceğini de unutmamak ve buna göre seçim yapmak çok önemli.Ayrıca yapılan render çalışmaları üzerinde Photoshop’u kullanarak düzenlemelerin yapılması, son ürünün kalitesini oldukça arttırıyor. Deneme/yanılma yoluyla alınan renderlardan illa ki tam olarak istediğimiz gibi bir sonuç çıkmıyor ve bu ufak pürüzleri de yeniden render almaya çalışmak yerine, Photoshop’u kullanarak düzeltmek daha pratik bir yöntem.
Bunların dışında ufak da olsa animasyon kısmına da biraz göz attım. Yapılan çalışmaların video veya resim olarak kaydedilmesini ilk aşamada öğrendim. Model üzerinde kamera yaratılması ve konumlandırması, animasyonun oluşturulması ve animasyon üzerinde değişimlerin, ayarların nasıl yapılacağı konusunda bilgi edindim. Bu çalışmanın ürünü olarak da daha önce AutoCad dosyasından yükselterek, modellediğim yapının etrafında gezinmemi sağlayan ufak bir animasyon yarattım.

İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.