13.2.15

Endüstri Müh. staj defteri


Yenmak Motor Gömlek ve Ticaret AŞ. 1965 yılında Konya’da, bütün motorlu araçlar için motor silindir gömleği üretmek amacıyla kurulmuştur.10.000 metrekarelik kapalı alanda 1.Organize Sanayi Atabey Sok. No:6’da yerleşmiştir.
Firma bünyesinde bulunan ayrı bir şirket statüsündeki Yenmak Döküm A.Ş. 1986 yılından beri iki adet 1000kg kapasiteli Indiksiyon Ocağı ve 16 adet Savurma Döküm Tezgahı ile Gömlek A.Ş.’ye ham mamul sağlamaktadır. Bu ham mamul imal edilirken malzemenin tüm metalürjik kontrolleri firma bünyesindeki laboratuarda yapılarak motor gömleği için gerekli mekanik ve kimyasal özellikler sağlanmaktadır.  
Gerekli muayeneler döküm öncesi ve sonrası kontrol edildikten sonra ham mamul deposuna sevk edilir. Aylık planlama çalışmaları sonucunda ham mamuller alınarak talaşlı işleme tezgahlarında işlenir. İşleme ve final kalite kontrol  1998 yılı kayıtlarına göre yıllık 450.000-500.000 adet arasında motor silindir gömleği üretilerek, yurtiçindeki bayiler ve dış ticaret şirketi vasıtasıyla dağıtılmaktadır. İmalatlarının %80’i yurtdışına ihraç edilmektedir.
İşletme 1997 yılında TUV EN ISO 9002 kalite belgesi almıştır. Yenmak A.Ş. müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı amaçlayan bir kuruluştur. Müşteri memnuniyetini her geçen gün artırmak amacıyla, toplam kalite yönetim felsefesini benimsemiştir. Müşterilerin istekleri dahilinde, arıza yapan mamuller kalite kontrol laboratuarında kontrol edilerek arızanın nereden kaynaklandığı hakkında müşteri bilgilendirilmektedir.
Müşteri odaklı yönetim için ISO2000 çalışmalarına da başlanmıştır.Şirket içi iletişim çok üst seviyelerde olduğu için beyin fırtınası şeklinde geçen yönetim toplantılarından çok olumlu sonuçlar çıkmaktadır.Şirket yöneticilerinin mühendislere güveni sonsuz olduğu için etkili bir şekilde şirketin faydasına olan her şey hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Şirketin vizyonu ise “Türkiye’nin gelişiminden daha hızlı bir gelişim göstererek Kalite anlayışından ödün vermeden Müşteri Memnuniyetini en üst seviyede tutmak”dır.Kalite felsefesi en önemli konu olduğu için yurt dışındaki dünyaca ünlü otomotiv firmalarına Motor Gömleği(Cylinder Liner) ve Piston ihraç etmektedirler.Kriz ortamında bile şirket, işçilerin performansından ve Mühendislerin olağanüstü çabasından hiçbir şey kaybetmemiştir.Çünkü “Kalite önce şirketin içinden doğmalı sonra müşterilere yayılmalıdır”.

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.