13.2.15

Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisiği Staj defteri


Bisküvi ve türevlerinin üretimi ilk olarak millattan önce 2600 yıllarda Mısırlılara kadar dayanmaktadır. O zaman nil kilinden yapılmış dairevi teknelerde unlu mamulleri pişirirlermiş.
Romalılarla birlikte M.S. 2. Ve 3. Yüzyıllarda çeşitlilik  artmış ve üretim prosesleri gelişmiştir. Yine ilk hamur mikseri romalılar zamanında yapılmıştır. O zaman ki mikserler hayvanın diaresel olarak tek bir nokta etrafında sürekli dönmesi ile çalışırmış.

Bisküvi üretimi 19. Yüzyılda İngilterede sanayileşmeye başlamıştır. Yüzde 35 lere varan tereyağ oranı ile shortbread ismi ile üretilen bir bisküvi çeşididir ilk sanayileşmiş bisküvi türevi. İngiliz Walkers firması 100 yılı aşan ömrü ile sanayileşmede bu işin ilklerindendir. Yine aşağı yukarı aynı yıllarda ABD de kurulan Nabisco firması da sektörün ilk firmalarından biridir. Bugun dünyada Nabisco, Danone, United Foods, Nestle, Bahlsen firmaları sektörün en önde gelen firmalarıdır.

Türkiye deki bisküvi tarihine gelince Cumhuriyetin başlangıcında fazla büyük olmayan Türk bisküvi pazarına rum ve ermeniler hakimdi. Sabri Ülker in bisküvi yapan bir ermeninin yanında çalışmasıdan sonra Sabri Ülker ilk türk bisküvi atölyesini kurmuş, bilahare Eti, Kent, Arı vs. Firmaları bisküvi ve yan ürünlerinin üretimine girmiştir. Fakat daha sonra Kent bisküviden çıkmış ve tamamen şekerleme ve sakıza ağırlık vermiştir.

Günümüzde Türkiyede sektörün en büyüğü yıllık 1 milyar $ ı aşan cirosu ile Ülkerdir. Ülker aynı zamanda sektöründe Balkanların ve Ortadoğunun da en büyük firmasıdır. Halen İstanbul Topkapı, Gebze, Ankara havaalanı yolunda fabrikaları vardır. Aynı zamanda Ülkerin globalleşmesi ile birlikte Ukraynada, Kazakistanda, Suudi Arabistanda ve şimdilerde Mısır devletinde üretim tesisleri vardır. Ülkerin günlük üretim kapasitesi takriben 400 tondur. Ülkeri sırası ile Eti, Saray ve diğer fabrikalar takip etmektedir. Türkiyenin günlük bisküvi üretim kapasitesi takriben 800 ton olup sektörde yüzde 60-70 kapasite fazlası vardır. Sektörde kapasite kullanım oranı yüzde 60 larda dolaşmaktadır. Bunun en önemli nedeni devletin yanlış teşvik politikaları ve bisküvi üretiminin belli bir dönem karlı olması nedeni ile furya halinda bir çok sanayicinin bu sektöre girmeye çalışmasıdır. İç piyasa ve ihracatın günlük tüketimi 500 ton civarlarında olup pazarın yüzde 70 ini  Ülker, yüzde 20 sini Eti ve geri kalanını başta Karaman fabrikaları olmak üzere diğer fabrikalar karşılamaktadır. Sektörde irili ufaklı 60 a yakın üretim tesisi vardır. Bisküvi derken bunun içine kraker, gofret, marshmallow da katılmaktadır.

Şimşek Bisküvi 1995 yılında kurulmuş olup 1996 temmuz ayında üretime geçmiştir. 15 bin m² kapalı, 15 bin m² açık olmak üzere toplam 30 bin m²'lik alanda kurulu, en modern tesislerle donatılmış, teknolojik ve sektörel gelişmeleri sürekli takip ederek; kendisini sürekli yenileyen, alanındaki örnek tesislerden biridir. Şu an bisküvi ve türevleri, kraker çeşitleri,marshmallow ve türevleri, gofret çeşitleri ile sektörde belli bir yer almış ve istikrarlı olarak büyümektedir. Fabrika takriben 100 çeşit ürün üretmektedir. Günlük toplam kapasitesi aşağıdaki gibidir,


Ürün                           Kapasite

Bisküvi                                   36 ton/gün
Çubuk                         4 ton/gün
Marshmallow              16 ton/gün
Gofret                         12 ton/gün

Toplam                                   68 ton/gün


Yukarıdaki rakamlar takribi olup ürün çeşit ve gramajına göre değişmektedir.

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.