12.2.15

Matematik Mühendisliği Staj Defteri


Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş

Türkiye'de ilaç sektörünün gelişiminin her aşamasında var olmuş ve olmaya devam eden, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt Sayın Adil Karaağaç, Bilim İlaç'ın temellerini 1953 yılında Bilim Laboratuarı olarak atmıştır. Bilim Laboratuarı olarak 1953 yılında faaliyete başlayan Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş, stratejik önemi olan ilaç konusunda, üretim ve pazarlama faaliyeti gösteren yüzde yüz Türk sermayeli bir şirkettir. 1961 yılında Bilim Tıbbi Müstahzar Laboratuarı Ltd. Şti, 1968 yılında ise Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını alan şirket, 1974 yılında gerçekleştirilen yapılanmayla faaliyetini BİLFAR Şirketler Topluluğu çatısı altında sürdürmeye başlamıştır.
Bilim İlaç, 443 milyon USD cirosu ile bütçesinin yaklaşık yüzde 2,5'ini ArGe yatırımlarına ayırmaktadır. Ürünlerinin kalitesi ve nitelikleriyle global pazarlarda rekabet eden ve 42 ülkeye ihracat yapan Bilim İlaç'ın Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Arnavutluk'ta temsilcilikleri bulunmaktadır. 20 milyon USD ihracat tutarıyla Bilim İlaç; Asya, Avrupa, Afrika, Uzak Doğu, Güney Amerika, BDT'ye ihracat yapmaktadır.
2008 yılında 13 milyar TL'ye ulaşan Türk ilaç pazarında; Bilim İlaç %4.5 pay ile 4. sırayı almıştır. Pazara ilaç kutu satışı parametresinden bakıldığında Bilim İlaç, 98 milyon kutu satışı ile yılı 3. tamamlamıştır. Hekimlerin reçete tercihlerinde de yılı 3. tamamlayan Bilim İlaç, yazılan her 100 reçetenin 6.2'sinde yer almıştır. Bilim İlaç, özellikle ülkemizde en fazla satışın gerçekleştiği ilk 5 segmentin üçünde (antibiyotik, solunum sistem, kas ve iskelet sistemi ilaçları) en çok satış yapan ilk 5 şirketten biri olurken; bugün pazarda, kardivovasküler, merkezi sinir sistemi, diyabet, solunum sistemi, gastrointestinal, analjezik-antienflamatuvar, dermatolojik, antibiyotikler (beta-laktam), vitamin (eraller), antiparaziter, tatlandırıcılar, demir preperatları, kas gevşeticiler ve anti gribal segmentlerinde 178 adet ruhsatlı ilacı bulunmaktadır.
Üretim Tesisleri: Bilim İlaç üretimlerini cGMP'ye (current good manufacturing practices-iyi üretim uygulamaları) uygun olarak dizayn edilmiş Çerkezköy ve Gebze'de olmak üzere iki ayrı tesiste gerçekleştirmektedir.

1975 yılından itibaren faaliyette olan Bilim İlaç Ayazağa-İstanbul üretim tesisi ise artan üretim ihtiyaçlarını karşılamak ve yüksek ihracat hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 60 bin metrekarelik arazisine taşınmıştır. 51 bin 500 metrekare kapalı alanıyla, üretim formlarına göre Türkiye'deki en büyük ilaç üretim tesisi olan Bilim Gebze, 120 milyon Euro'ya mal olmuştur. Yılda 250 milyon kutu üretim kapasitesi ile Türk ilaç sektörünün %17'ünü üretecek güce sahip Türkiye'nin en büyük ilaç üretim tesisi Bilim Gebze, Avrupa'nın da en büyük tesisleri arasında olup, Amerika FDA standartlarına göre dizayn ve inşa edilmiştir.

kaynak : http://www.guvengulec.com/

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.