12.2.15

Staj Defterleri ve Puantaj


Yaz aylarında inşaat bölümünde okuyan arkadaşların yaşadığı en büyük sıkıntı şantiye ve büro stajlarıdır. Yaz bitince defterlerin yazılması konusunda stresler başlar. Daha sonrasında acaba stajım kabul edilir mi? Diye sorular öğrencileri sıkıntıya sokmaktadır. Sizlere staj konusunda yaz boyunca yardımcı olmaya çalışacağım. İlk olarak şantiye stajında nelere dikkat etmeliyiz? Sorusuna cevap verip bir kaç defter örneğini sizlerle paylaşmak istedim. 
  İlk tavsiye stajınızı kesinlikle gerçek yapın. Yani gitmeden defterlerinizi yazıp imzalatmak sizi mesleki gelişim konusunda 1-0 geriden başlatır. Şantiye ortamı mesleğinize başlamadan önce kesinlikle görülmelidir ve işlerin ilerleyişi konusunda gözlemler yapılmalıdır. Çünkü ilerde bu gözlemi yapmaya fırsatınız olmadan direk sorumluluk altına girebilir ve sorunlar yaşayabilirsiniz. Hazır hiç bir sorumluluğunuz yokken ve hatalarınızın telafisi mümkünken staj ortamında bütün gözlemlerinizi yapın. Hatta arada kendinizi şantiye şefinin yerine koyun onun yaptığı işleri yapabilir misiniz? Bu tip sorularla kendinizi test edin. Staj başlangıcında kesinlikle bir fotoğraf makineniz olsun bu kaliteli bir telefonda olabilir. Her işi, her anı fotoğraflayın. Eski elbiselerinizi giyinin yada yanınızda eski elbiseler getirin çünkü şantiye ortamı bildiğiniz üzere tozlu ortamdır.
  Kesinlikle iş güvenliği kurallarına uyun. Baret kafamı terletiyor diyerek 1 sn bile olsa kafanızdan çıkarmayın. Bareti sadece şantiye ortamından çıkışta çıkarabilirsiniz. Yeleğiniz ve iş güvenliğine uygun bir ayakkabınız olsun. Bu iş güvenliği ekipmanlarını şantiye şefinden talep edin. İlgilenmezse iş veren veya patronlardan isteyin. Ustaları iyi takip edin onlara işlerine engel olmadan yaptıkları işler hakkında sorular sormaktan çekinmeyin. Şantiye şefi sahada gezerken mutlaka yanında olun. Kendinizde sürekli şantiye sahasında bulunun. Bastığınız yere dikkat edin. Şantiye ortamının tehlikesini hiç bir zaman hafife almayın. Kendinize güvenin ama çok güvenmeyin öğrenci olduğunuzu unutmayın. 
   Şantiye ortamında kendinizi küçük görmeyin ama kimseden de çok üstün değilsiniz. Şantiye şefinden ilk gün vaziyet planı ve kat planlarını alıp inceleyin. Hakediş hesabı nasıl yapılır bunu mutlaka öğrenin. Şantiye de gezerken sürekli hata arayın. Şüphelendiğiniz şeyleri şikayet eder gibi değil bilgi almak ister gibi etrafınızdakilere sorun bunu nasıl yaparız diye sorabilirsiniz. Kimse sizi ayak işlerine kullanamaz. Yani istemediğiniz bir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Siz orada gözlem için bulunuyorsunuz. Çalışan ve maaş alan bir şahıs olmadığınızdan size git tuğla getir diyen ustaya cevap vermeyin ve duymamazlıktan gelin polimiğe girmeyin. Yapmak istemediğiniz her işe ben bilmiyorum diyebilirsiniz. Alakasız bir iş yapılmanız istenirse eğer, başka işlerle ilgilenip duymazdan gelebilirsiniz. Kimseyle tartışmayın ustaların yaptığı dedikoduları sadece dinleyin siz yorum yapmayın. Ustalar çünkü şef hakkında çok konuşur siz bir şey derseniz boş bulunup şef'e söylerler. Sorun yaşamamak için sessiz kalın. Sanırım ilk yazımız için bu kadar tavsiye yeterlidir. Şimdi sizlerin yükünü hafifletmek için geçmiş yıllarda yazılmış 3 adet defter ve 1 adet puantajı paylaşmak istiyorum. Sıcak Ramazan gününde şantiyede staj yapan tüm arkadaşlarımızın Allah yardımcısı olsun. Kendilerine kolaylıklar diliyorum. Tekrar hatırlatmak istiyorum fotoğraf çekin mutlaka çok sayıda ve toplayabildiğiniz kadar döküman toplayın. Defter yanında ne kadar çok içerik olursa o kadar iyi olur.

Staj Defterleri ve Puantaj: (Aşağıdaki yazıların üzerine tıklayıp indirebilirsiniz.)

Staj defteri-1

Staj defteri-2

Staj defteri-3

Stajyerpuantaj.xls

kaynak: https://www.volkanatabey.com.tr


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.