12.2.15

YTÜ Elektrik-Elektronik Müh. Tedaş Staj Defteri


Enerji üretim, iletim ve dağıtım şebekelerinde insan hayatı ve bazı aygıtların korunması bakımından yapılan en etkili önlemlerden biri de “topraklama”dır.

Topraklama işletme akım devresinin bir noktasının veya bir tesisisin akım taşımayan iletken kısımları ile toprak arasında iletken bir bağlantı kurmak olarak tanımlanabilir.

3 çeşit temel topraklama şekli vardır.

a- Koruma Topraklaması: Bir yalıtım hatasında elektrik devresinin aşırı akım koruma aygıtları ile açılmasını sağlamak için gerilim altında olmayan iletken tesis bölümlerinin topraklayıcılara ya da
topraklanmış bölümlere doğrudan doğruya bağlanmasıdır.

b- İşletme Topraklaması: Aktif bölümlerin ve sıfır iletkeninin topraklanmasına işletme topraklaması denir. İşletme topraklaması iki şekilde yapılır. Dirençsiz işletme topraklamasında toprak devresine direnç koymadan yapılan topraklama çeşididir. Omik, endüktif veya kapasitif bir direnç kullanılarak yapılan topraklama türüdür ve genelde OG topraklamasında bu yöntem kullanılır.

c- Yıldırıma Karşı Yapılan Topraklama: Yıldırım düşmesi durumunda, işletme gereği gerilim altında bulunan iletkenlere atlamaları geniş ölçüde önlemek ve yıldırım akımını toprağa iletmek için işletme akım devresine ilişkin olmayan iletken bölümlerin topraklanmasıdır.

Başlıca topraklama elemanları; elektrotlar, topraklama kabloları ve bağlantı parçalarıdır.

Temel topraklama hesabı yaparken de kullandığımız belli başlı topraklama direnci tipleri şunlardır;

a- Özgül Toprak Direnci

b- Topraklayıcının veya Topraklama Tesisinin Yayılma Direnci (RE)

c- Topraklama Direnci

d- Toplam Topraklama Direnci

e- Topraklama Empedansı (ZE)

f- Darbe topraklama direnciİlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.