7.3.15

2014 2015 Burs Veren Kurumlar


Burs Veren Kurumlar Üniversite 2014-2015,Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2014-2015,Üniversite bursu veren vakıflar 2014-2015,öğrenci bursu veren vakıflar 2014-2015,üniversite bursu veren kurumlar ve burs miktarları 2014-2015...
Üniversite öğrencilerine burs veren vakıflar listesi açıklandı.Öğrenci Bursu Üniversite öğrencilerine burs müjdesi! Maddi durumu yetersiz olduğu için öğrenim hayatında sıkıntı çeken gençlere, hayırsever kurumların, kişilerin ve iş adamlarının kurduğu vakıflar destek oluyor.
Üniversite Öğrenci Bursu Kuruluşlar belli oldu
Türkiye’de hayır işlerinde çalışmalar yürüten çok sayıda dernek ve vakıf bulunuyor. Bu vakıfların en büyük amaçlarından birisi de maddi olanakları kısıtlı olan öğrencilerin eğitimlerine destek vermek öğrenci eğitim masraflarının altında ezilmiyor. Şehir dışında yüksek öğrenimini yapmak üzere okuyan üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim desteği veren çok sayıda vakfımız bulunuyor. Bu vakıflar her yıl eğitim- öğretim yılının başında burs başvurularını kabul ediyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda burs almaya hak kazanan öğrencileri tespit ederek her ay kendi bütçeleri oranında belirledikleri eğitim yardımını veriyorlar. Milyonlarca üniversite öğrencisi bu burslar sayesinde ailesine daha az yük olarak eğitimini sürdürmeye çalışıyor.
Üniversite öğrencilerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimden yoksun kalmalarını bir nebze de olsa engellemeyi hedefleyen vakıflar, burs imkanı sunuyor. Vakıfların verdiği burs ücretleri 150 TL ve 400 TL arasında değişiklik gösteriyor. Öğrencilerin bir nebze de olsa sıkıntılarına çözüm sunmak için karşılıksız burs desteği vermeyi sürdürüyorlar. Bu kurumlar, eğitim süresi boyunca burs alma kriterlerine uygun belli sayıdaki öğrencilere aylık 150 TL ile 400 TL arasında değişen rakamlarda burs ödüyorlar. Vakıfların öğrencinin eğitim derecesine göre farklı burs alternatifleri bulunuyor. İşte üniversite öğrencilere karşılıksız burs veren vakıflardan bazıları…
- Sabancı Vakfı: Vakıf her yıl 1.400’e yakın öğrenciye burs imkanı sağlıyor. Lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği veriyor. 2014-2015 eğitim yılı için belirlenen burs desteği lisans öğrencileri için 9 ay süre ile aylık 375 TL, önlisans öğrencileri için de 9 ay süre ile aylık 200 TL. Vakıf engelli öğrenciler için, görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, LYS’de en iyi başarıyı sağlayan ve devlet üniversitelerine yerleştirilen her gruptan 5’er öğrenciye burs veriyor. Ayrıca Sabancı Üniversitesi tam, yarım ve çeyrek olarakÖSYM tarafından belirlenen öğrencilerine karşılıksız burs imkanı sağlamakta. Sabancı vakfından burs almak için son başvuru tarihi 17 Ekim 2014.
- Vehbi Koç Vakfı: Vakfın 2014 yılında 10 ay boyunca verdiği burs 400 TL. 2014-2015 yılı burs ücretleri enflasyon doğrultusunda belirlenecek. Vehbi Koç Vakfı bursu için Vehbi Koç Vakfı Bursiyer Aday Formu’nu doldurup eğitim görülen okula teslim edilmesi yeterli oluyor. Ayrıca Koç Üniversitesi ilk 300 dışında yüzde 100 Tam Burs ile yerleştiklen öğrencilerine Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkı sağlıyor.
- İstanbul Sanayi Odası (İSO): Oda, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan Teknik Liseleri, devlet üniversitelerini veya sitelerinde belirtilen özel üniversiteleri yüzde 100 burs ile kazanan öğrencilere burs imkanı sağlıyor. 2014-2015 yılı için belirlenen burs ücreti de Lise için 150 TL- üniversiteler için ise 200 TL. Ödemeler 9 ay boyunca devam ediyor. İSO burs başvuruları 30 Eylül’e kadar devam ediyor.
- Çağdaş Eğitim Vakfı: Vakfın sadece üniversite öğrencilerine değil, İstanbul’da bulunan ilk, orta öğretim öğrencilerine burs imkanı var. 2014-2015 yılı eğitim öğretim döneminde de ilköğretim için 70 TL, ortaöğretim için 100 TL ve yükseköğretim için 150 TL burs imkanı sağlıyor. http://www.cev.org.tr adresinden burs veren olabilirsiniz.
- Elginkan Vakfı: ECA grubunun kurduğu vakfın burs imkanı sağladığı üniversiteler, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi,Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi’dir. Vakıf 2014-2015 eğitim öğretim döneminde lisans öğrencileri için belilediği burs ücreti 12 ay boyunca 320 TL.
- İstanbul Ticaret Odası: Oda tarafından 1952 yılından bu yana her yıl artan sayıda karşılıksız burs veriliyor.Bugüne kadar burs imkanı sağlanan üniversite öğrenci sayısı 16 bin üzerinde. Vakıf öğrencilere lisans, yüksek Lisans ve doktora bursları veriyor.
- Eymir Kültür Vakfı: Vakıf bursiyerleri ODTÜ tarafından belirleniyor. Hazırlık sınıfında bursiyer olmaya başlayan öğrenci not ortalamasını düşürmediği sürece destek devam ediyor. Vakıf geçen yıl öğrenci başına aylık 200 lira burs ödemesi yaptı.
- Türk Eğitim Vakfı: 2007 yılından itibaren Üstün Başarı Bursları vermeye başlayan dernek, puan türlerine göre bölüme yerleştirildiği puan türünde ilk 5 bine giren öğrencileri bursiyer olarak kabul etmekte. Dernek ayrıca, Yüksek Lisans (Master’s Degree) bursları (ABD ve Batı Avrupa Ülkeleri Bursları), TEV-SINGA Singapur’da Karşılıksız Doktora bursları ve Yurt Dışı Tıp Bursları veriyor. Dernek bursiyer başvurularını 20 Eylül 2014 tarihine kadar kabul edecek.
- Türk Eğitim Derneği (TED): Dernek ortaokul düzeyinde başarılı fakat maddi imkanları kısıtlı öğrencileri Türkiye genelinde yaptığı bir sınavla tespit ediyor ve bu öğrencilere TED Okullarında tam burslu olarak okuma imkanı veriyor. Yetiştirdiği öğrencileri üniversite eğitimleri boyunca da destekliyor.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.