6.3.15

Bölümü bilmeden seçtim pişmanım

12/29/2014 10:52 

BÖLÜMÜ BİLMEDEN SEÇTİM PİŞMANIM
Ben ilahiyat 3. sınıftayım. Bilmeden tercih ettim bu bölümü. Lisedeyken çok başarılı bir öğrenciydim. Be ders çalışırken diğer arkadaşlarım hep hayatlarını yaşadı. Şu an onlarla aynı bölümdeyim. Kan beynime sıçrıyor onları gördüğümde. Derslerim kötü, çok sıkıcı geliyor, hiç aktivite yok. Hep gidip oturuyoruz, hoca ders anlatıyor, eve geliyoruz. Hiç sevemedim üniversiteyi. Yeniden hazırlanmak istiyorum ama koskoca üç seneyi boşa harcamak istemiyorum.  Ne yapacağımı bilmiyorum…
Eğer okulunun ilk dönemlerinde olsaydın ve derslerinin sıkıcı geldiğini söyleseydin, hiç vakit kaybetmeden sınavlara yeniden hazırlanman için sana cesaret vermek isterdim. Ancak 3. sınıftasın ve emeğine yazık etmemek için okulunu bitirmen iyi olur. Yine de hiçbir zaman yeni bir yol çizmek, istediklerinin farkına vararak peşine düşmek için geç değildir. Bir yandan da neler okumak isteyebilirsin, güzelce bir düşün ve sana heyecan vereceğini, motive edeceğini düşündüğün bir alanda okumak için kolları sıva. Okul ya da dersler gençler için hiçbir zaman dünyanın en keyifli etkinlikleri değildir ama madem okulda sana keyif verebilecek hiçbir aktivite yok, sen de hafta sonları için ya da  okul çıkışları için yapabileceğin neler olabilir, bir araştır. Spor yapabilirsin, dans kurslarına gidebilirsin. Belli ki şu anda özellikle sadece derslerle meşgul olmak epey içini sıkmış, bu yüzden seni oyalayacak ve keyfini yükseltecek aktiviteler bulmak üzere bir an önce harekete geç.
YATAY GEÇİŞLE HATA MI YAPTIM
Bu yıl yatay geçiş yaptım ve ciddi adaptasyon problemlerim oldu. Özellikle ders konusunda bir türlü eski çalışma sistemimi oturtamıyorum ve hiç alışık olmadığım notlarla karşılaşmaya başladım. Artık ciddi ciddi sorgulama boyutuna geldi iş benim için. Acaba yanlış yerde miyim, yanlış bölümde miyim yoksa geçiş yapmak bir hata mıydı diye? Kendimi inanılmaz yalnız hissediyorum, sınıftan veya yurttan doğru düzgün konuştuğum kimse yok. Sadece aynı yerden beraber geçiş yaptığımız bir arkadaş var, onunla birlikte takılıyoruz çoğu zaman. Ama bu da sorunlarımı çözmeye yetmiyor. Çünkü o da aynı dertlerden muzdarip. Bilmiyorum belki de ben bu durumu çok fazla takıyorum. 
Psikolojik olarak kendine “acaba” diye sorduğun her ne varsa, esas cevabındır, bilsen iyi olur.  “Kendine “acaba” yanlış yerde miyim?” diye soruyorsan, maalesef geçiş yaptığına, pek de memnun değilsin demektir. Hem hata mı yaptım, yanlış mı ettim kısmına takılmayı bir an önce boş ver, geçiş yaptıktan sonra bölümü sevmemiş ve sana hitap etmediğini henüz fark etmiş de olabilirsin. 
Peki şimdi neler yapabilirsin? En acilinden somut yollar düşünmen ve bir çare bulman gerekiyor. Öncelikle geçtiğin bölümden de yine başka bir bölüme transfer olabilmek mümkün müdü? Akademik danışmanınla bir görüş. Ancak yeniden geçiş mümkün olsa bile dişini sıkıp derslerine daha çok konsantre olmak zorundasın, çünkü yeni bir geçiş imkânı için de iyi notlar ve iyi bir ortalama gerekecek.
 Hepsini birden tek paragrafa döktüğünün dertlerinin kimsem yok, konuştuğum kimse yok kısmından önce şu bölüm işinin çözümü ne olabilir,  iyice odaklanman gerekiyor. Hem arkadaşlar meselesine gelecek olursak, doğal olarak yeni geçiş yaptığın bölümde senden önceki senede samimi arkadaşlıklar kurulmuş olabilir ve senin de aralarına girmen için yine bir an önce, siyam ikizi gibi beraber geçiş yaptığın arkadaşınla gezmek yerine, bölümdeki diğerlerinin muhabbetlerine katılman gerekiyor.  Yalnız değilsin, beraber geçiş yaptığın arkadaşınla benzer sıkıntıları paylaşıyorsun ama ayrıca beraberce çözüm bulabilmek için de birbirinizi motive etmeye çalışın. Hem yine beraber gezseniz bile başkalarının muhabbetlerine de katılın.
KİLO VEREMİYORUM
İstediğim kiloda değilim ve bu özgüvenimi çok etkiliyor. Kilo vermek adına bir şeyler yapmaya karar versem bile hiç bir zaman kilo verebileceğini düşünmüyorum. Bu artık zihnimin kaçış yolu oldu sanırım. Nedeni ne olabilir nasıl düzeltebilirim? Bu stresle daha sağlıksız besleniyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Kiloların değil sen mühimsin ama fazla kilolar sadece özgüvenin için değil sağlığın için de çok önemli. Özellikle ilerleyen zamanlarda fazlasıyla da dert oluyor. Zayıflamaya kendini daha kolay motive edebilmek için kilo vermeye küçük adımlarla başlayabilirsin. Birden çok sıkı diyete girmek psikolojik baskı oluşturabilir ve kendini fazla sıktığın diyet dönemi felaket bir iştahla da sonlanabilir. Sen iyisi mi küçük adımlarla yola koyul. Hem kilo verdiğinde hareketliliğin de artıyor olacak unutma. Bedeni yaşlandıran şekeri hayatından çıkararak başlayabilirsin. Diyelim çayına iki şeker atıyorsan tek şeker atmaya başlayarak adım at. Örnekleri çoğaltabilirsin, ekmeği azaltmak ya da tatlının yarısını bırakmak gibi… Motivasyonunu, moralini ayakta tutabilmek için spor yardımcı olur, aklında olsun. Spor için de diyelim hafta sonu yürüyüşleri ile ilk adımları atabilirsin. Abartmadan yavaş yavaş diyete soyunursan, adaptasyonun çok daha kolay olur…
1. SINIFTAN BERİ SEVİYORUM AÇILAMIYORUM
Merhaba ben Anadolu Üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyim. Aşk konusunda biraz sıkıntılar yaşıyorum. 1.sınıftan beri konuştuğum bir kız arkadaşım var ama hep arkadaş olarak konuştuk. İlk tanıştığımızda zaten onun sevgilisi vardı. Sonra da ondan hoşlanan bir arkadaşım vardı, bu duygumu hep bastırdım. Ama 3.sınıfın sonuna doğru geldiğimde artık ondan gerçekten hoşlandığımı hissettim. Ama sonuçta 3 yıllık bir arkadaşlık var, o hep beni kankası olarak gördü. Onu kaybetmekten korktuğumdan ona hiçbir şey söylemedim ama anlasın diye ona sürprizler yapıyorum. Sevdiği çikolataları filan alıyorum, sırf mutlu olsun diye ama onda hala aynı şekilde tepkiler kanka kanka diyip duruyor kimseye de anlatamıyorum. Sizce ne yapmayalım.Onunla güzel günler geçirmekte istiyorum.
 Lütfen, kendine eziyet etmek yerine duygularını tıpkı burada paylaştığın gibi ifade et. Ondan hoşlandığını, yıllardır duygularını bastırdığını ve ona duygularını açıkladığında kaybetmekten ne kadar korktuğunu da anlat. Sana bir arkadaş olarak gerçekten değer veriyorsa, duygu dilinle konuşarak içtenlikle ifade ettiklerin yüzünden sana arkasını dönmez, diyelim sana sırt çevirirse de bırak canı nereye isterse oraya gitsin. Bir kez acısını çekip hayatından yollamak her zaman daha iyidir. Asıl sen kıymetlisin, o aşığım dediğine o sevgiyi yükleyen de sensin.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.