6.3.15

Çalıntı eserler müzesi

2/17/2015 12:04 PM

“Artırılmış gerçeklik” teknolojisi artık hayatımızda daha çok yer alıyor. New Yorklu bir üniversite öğrencisi bu teknolojiyle sanat dünyasının kanayan yarasına çare buldu.  

Ünlü ressamların tabloları başta olmak üzere sanat eserleri için belirlenen yüksek değerler, bu parçaları hırsızların gözdesi haline getiriyor. Bu yüzden, bir zamanlar müzelerde sergilendiği halde, bugün nerede olduklarını kimsenin bilmediği çalınmış eserlerin sayısı çok fazla.  Bilim-Teknik dergisinin haberine göre, New York Üniversitesi sanat okulu öğrencisi Ziv Schneider, bu konuyla ilgili bir şey yapılması gerektiğini düşünmüş ve “Museum of Stolen Art” (Çalıntı Eserler Müzesi) adını verdiği bir projeyi hayata geçirmiş.
 
GÖZLÜKTEKİ MÜZE
Sanal gözlüklerin (Oculus Rift) kullanıldığı proje, sanal gerçeklik ortamında çalıntı eserlerden oluşturulan bir müzeyi ziyaret etmenizi sağlıyor. Müzeyi internet üzerinden gezmek şimdilik mümkün değil. Ancak yine de bu ilham verici projenin detaylarının anlatığı web sitesine  mosa. ziv.bz adresinden ulaşabilirsiniz.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.