6.3.15

Müziğini dinle ruhunu gör

2/16/2015 11:41 AM

Ünlü düşünür Platon gençlerin ruhları için müziğe ihtiyaçları olduğunu söylemiş. Şimdilerde günümüzün en iyi seslerinden İspanyol flamenko şarkıcısı Buika, “Afrikalılar ruhlarına yardımcı olmak için şarkı söylüyor” diyor. James Lull, müziğin iletişimdeki yerini değerlendirdiği meşhur kitabı “Popüler müzik ve iletişim”de özellikle genç insanların müziği kişiliklerini ortaya koymak için kullandıklarını vurguluyor. 

Müzik ve kimlik üzerine gençlerle yapılan araştırmalar, müzik sayesinde dış dünyaya bir kimlik tanımlayabildiğimizi ve duygusal ihtiyaçlarımızı tatmin edebildiğimizi gösteriyor. Elbette Madonna dinleyen birinin dış dünya ile ilişkisi Sıla dinleyen birinden ayrı bir yerde olabilir. Duygusal ihtiyaçlarını karşılarken, diyelim giden sevgilinin ardından Sezen Aksu şarkısıyla hüzünlenen birinin, ayrılık acısını ve hüznünü bir Adele şarkısında yaşayan birinden, ya da bu hüznüne sert bir rock şarkısı ya da arabesk bir şarkı eşlik etsin isteyen birinden farklı olduğunu düşünmek de hiç yanlış olmaz.

MÜZİK VE KARAKTER
Müzik  her yerde. İnsanların müzik dinlemek için bir araya gelip sonra hakkında konuştukları konserler gibi birçok sosyal etkinliğin merkezinde de müzik var. İnsanların müzik tercihlerini etkileyen farklı sosyal ve psikolojik süreçler olsa da temel kişilik özellikleri ve müzik tercihleri arasındaki bağı anlamak, kişiyi daha iyi anlamak için de yardımcı olabilir.

Serdar Ortaç şarkılarıyla coşan birini, Morrissey veya Leonard Cohen konserinde görme ihtimali de epey zayıf olabilir. Hatta karakterlerinin uyuşmaması da yüksek ihtimal. Velhasıl Marilyn Manson seven biriyle Kibariye dinleyen birinin, Billie Holiday dinleyen biriyle, Britney Spears  veya Erkan Oğur dinleyen birinin sadece dinledikleri müziklerle değil, kişilikleriyle de epey farklı olabileceklerini gösteriyor. Unutmadan, pop müzik aktif bir cinselliği de tetikleyebiliyor. Sevişmeden önce türkü dinlemek iyi bir fikir olmadığı gibi, misal Beyonce dinleyen genç bir sevgili hayatınızı renklendirebilir.

Hepimiz müzik dinliyoruz ama hangi tür müzik karakterimizle ilgili nasıl ipuçları veriyor? Daha da önemlisi sevgilimiz ne dinliyor? Dinledikleri onun da karakterini ele veriyor. O bunu öğrenmeden, müzik ile karakter arasındaki ilişkiye bir göz atın en iyisi.


Sezen Aksu’da dozu tutturmak önemli
Hem hüzünlü şarkılar derdinize ortak olup, iyileştirebileceği gibi, üst üste dinlenildiğinde kolaylıkla komaya da sokabilir. Nitekim Sezen Aksu’dan en hüzünlü şarkıları seçip, üstüne bir de “Kavaklar” dinlerseniz, hiçliğe düşebilirsiniz. Elbette doza dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca hangi dozda neler dinliyorsunuz, işte orada da kendinizi ele veriyorsunuz.

Sinatra seviyorsa iyi sporcu olmayabilir
Blues, caz, klasik, folk gibi müzikal anlamda komplike ve dinleyen kişiyi derinlere götüren, duygularınız üzerinde düşünmeye, hissettiklerinizi yansıtmaya izin veren müzikler, dinleyen bireylerin yeni deneyimlere açık, kendini zeki bulan, sözel becerileri kuvvetli ancak atletik becerilerle ilintisiz bireyler olduklarını saptamış. En popüler caz şarkıları bile olsa, Frank Sinatra’lar, Nina Simone’lar dinliyorsa, iyi bir sporcu olmayabilir, hiç şaşırmayın. Ama pop müziği beğenmemeyi marifet sayan ve aslında kendini zeki bulduğu için sırf havasından blues ve caz dinleyen birini, gerçekten bu müziği seven birinden ayırt etmek gerekiyor.

Katy Perry dinliyorsa muhabbeti iyi
Bu arada pop ve dans gibi hafif müzik türleri tercih edenler sosyal ilişkileriyle daha çok meşguller. Akranlarıyla daha çok muhabbetler. Davetlere, gezmelere gidiyorlar.Katy Perry seven bir sevgilinin sohbeti de fena olmaz sanki. Ancak her tarz müzik dinleyenler sadece hafif müzikler dinleyenlere ya da sadece sert müzikler dinleyenlere göre, en azından sorunlarıyla daha kolay başa çıkıyor.

Guetta sevmiyorsa uyuşuk olabilir
Rap, hip hop, dans/elektronik, soul/funk gibi enerjik ve ritmik müzikler dinleyenlerin konuşkan, enerjik, bağışlayıcı bireyler oldukları ve kendilerini çekici buldukları görülüyor. Misal sevgiliniz Tiesto, Calvin Harris veya David Guetta dinliyorsa, enerjik bir sevgili bulmuş olabilirsiniz. Aksi takdirde sevgilinizin uyuşuk olma ihtimali var.

Sert müziğin etkileri adamına göre değişiyor
Psikolojik sorunlular sert dinliyor
 Rock dinleyenler hiç alınmasınlar ama araştırmacılar, psikolojik sorunları olanların heavy metal ve hard rock gibi daha ağır müzik formlarını dinlemeyi tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Elbette isyankar müzikler sayesinde gençler duygularıyla başa çıkmaya çalışıyor. 

Rock kızları rahatlatıyor
Her rock dinleyen sorunludur değil elbet. Aman yanlış anlaşılmasın. Ancak birileri kafa yorup, müzik tercihleriyle kişilik özellikleri arasındaki bağıntıyı çözmüşler. Sert ve isyankar müzikler olarak tanımlanan rock, alternatif, heavy metal gibi müzikleri dinlemeyi tercih edenlerin özellikle genç yaşlarda dinledikleri bu tür müziklerle daha çok alkol tüketmeye ve madde kullanmaya eğilimli oldukları sonuçlarına varılmış. Öte yandan bu tür müziği olumsuz duygulardan kurtulmak ve rahatlamak için kullanmak açısından sadece genç kadınların yararlandığı anlaşılmış.

Hiperseksüellerin tercihi de sert müzik
Sert müzikleri sevenlerin çekici yanları da yok değil. Misal sevgiliniz hard rock, klasik rock, heavy metal ve rap gibi sert tarz müzikler dinliyorsa, cinsel iştahı yüksek olabilir. Çünkü bu türleri tercih edenlerde daha çok hiperseksüellik (aşırı derecede seks düşkünlüğü) görülüyor. Ancak bir de kötü haber var. Araştırmalar bu türleri tercih edenlerin kadınlara daha az saygı gösterdiğini, daha çok suç davranışı sergilediğini ve antisosyalliğe yatkın olduklarını gösteriyor.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.