31.3.15

NAYLON staj yapmayın !!!


Sezon geldi. Staj başvuruları, stajyer kabulleri, zamanlama, CV’ye değer kazandırma. Tüm bunların cevaplarının arandığı riske edilen zamana değer kazandırılması için, iş hayatı öncesinde ortamı görmek adına öğrencilere büyük bir fırsat sunan  şirket staj başvuru dönemi başladı. Meslektaş adaylarımıza yardımcı olmak adına arkadaşlarımızdan edindiğimiz ve kendi deneyimlerimizden yola çıkarak bir kaç öneri sunmak sizlere avantaj sağlayabilir.


Hiç kimse bu fotoğraftaki gibi staj düşünmesin. (Hele ki mühendislikte:)) Kimse size rahat 
bir koltukta iş dünyasını anlatmayacaktır. Ayrıca  kimse size deney imkanlarını alın mutfağa girin istediğiniz gibi at koşturun demeyecektir. Şansınız varsa gözetim altında mutfakta seyirci hatta daha şanslıysanız amirinizi asiste bile edebilirsiniz.

İnşaat mühendisliği gibi disiplinler arası bir alanda meslek edinmenin en zor ancak zor olduğu kadar da sevindirici yanı şudur ki çok geniş bir sektör alanınız var ve asıl problem karar vermek.(Projeci mi olacaksınız ? Şantiyeci mi olacaksınız ? ...) Karar vermek için de bu alanlarda dönemsel vakit harcamak, neyin ne olduğunu bire bir görmekle sağlanabilir. Kulaktan dolma bilgiler kişisel tatminlerin, kariyer hedeflerinin, aile yapılarına göre görecelidir. En güzel taraflarından biri de staj sırasında sizden memnun kalır siz de işi severseniz mezuniyetinize müteakip iş yeriniz olabilir.

İş hayatına atılmanın ilk adımı aslında staj yapmaktır. Birçok kişi, okul hayatının zorunlu dersi gibi gördüğü stajın ileride iş hayatına faydalı olacağının önemini çok fazla düşünmez. Oysaki staj yapmanın önemi mezun olmadan önce anlaşılırsa kişiler doğru staj yeri seçerek iş hayatına giden süreçte ilk basamağa doğru adım atmış olurlar.
Peki, staj yapmanın ne gibi faydaları vardır?
Staj yapmanın faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:
İleride çalışmayı düşündüğünüz ortamı tanımak:  Mesleğe atılmadan önce ileride nasıl bir ortamda çalışacağınızı görme fırsatı elde edersiniz. Böylelikle staj yaparken çalışma ortamını gözleyerek hangi pozisyonda çalışırsam daha mutlu olurum diye de sorgulama şansınız olur. Dahası istediğiniz kariyerin gerçekte size uygun olup olmadığını da görür ve bu doğrultuda çok geç olmadan, hala şansınız varken yeni planlar yapar, yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Dahası ‘gerçek şoku’ olarak adlandırılan beklentiler ile karşılaşılanların arasındaki farkın çok olması sebebiyle yaşanacak çatışma ve uyum sağlayamama sorununu da böylece ortadan kaldırabilirsiniz.
Stajı iş fırsatına dönüştürebilme ihtimali: Staj yaptığınız kurumda gerek sizin çalışma ortamını sevmeniz ve çalışma ortamına ayak uydurmanız gerekse de işverenlerin sizin performansınızdan memnun olmasıyla ileride mezun olduğunuzda aynı kurumda çalışmaya devam edebilme şansınız oldukça yüksek olacaktır. Bununla birlikte kendinize belirli bir mesleki çevre de edinmiş olursunuz. Bu yüzden iş yerindeki birçok kişiyle iyi bir diyalog kurmak ve bu diyalogu staj bittikten sonra da sürdürmek sizin yararınıza olacaktır.
İşverenlerin işe alımlarda yapılan stajı göz önünde bulunduracak olması: Eğer alanınızda oldukça iyi bir kurumda staj yaparsanız, mezun olduğunuzda özgeçmişinize yazabileceğiniz güzel bir referans olur ve bu sayede de diğer işverenlerin dikkatini çekebilir ve tercih edilen kişi konuma geçebilirsiniz. Unutmayın ki staj, yeni mezun bir kişinin uzman olmaya yöneldiği alanda ilk aşamada sahip olduğu tek iş deneyimidir.
Mesleki gelişiminize katkı sağlamak: Okulda öğrendiklerinizi pratiğe dökme, gerçek çalışma ortamında uygulama şansını elde etmek açısından da staj oldukça faydalıdır. Okulda ders ortamındaki uygulamalarda hata yapma payınız vardır. Ancak, gerçek iş ortamında yapacağınız hataların nelere sebep olabileceğini de gözlemlemiş, böylelikle iş ortamının ciddiyetini kavramış olursunuz. Derste her ne kadar uygulama yaptığınızı düşünseniz de hatalar en fazla o dersten kalmanıza ya da kötü not almanıza yol açacaktır. Oysaki çalışma ortamında hata yapmamak, yaptığınız hataları düzeltmek veya hatalardan ders almak gerektiğini öğrenirsiniz.
İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.