6.3.15

Okuduğum bölümden soğudum

12/8/2014 10:36 

OKUDUĞUM BÖLÜMDEN SOĞUDUM
 
Ben Ege Üniversitesi’nde İngilizce iktisat okuyorum ama iş bulma konusunda endişelerim var. Çevremde herkes “Ülke iktisatçı kaynıyor” diyor. Bu yüzden bölümden soğudum diyebilirim. Sizce ne yapmayalım?
 
Henüz üniversiteyi okurken dertlenmek yerine, hazır kaygılı iken sıkı bir motivasyon yaratabilirsin. Kolları sıva, neler yapabilirsin, araştırmaya başla. Özellikle üçüncü sınıftan itibaren yapabileceğini düşündüğün iş alanlarında staj imkânlarını da yavaştan araştır. Mümkünse staj dönemini bile beklemeden, bazı part- time işlerde çalışarak da yolunu şimdiden çizmeye başlayabilirsin. Sana, “Ülke iktisatçı kaynıyor” diyenlere kulak asmak yerine, acaba sen kendin için neler yapabilirsin, hatta kendini nerelerde görmek istersin, bir hayal et. Şimdiden hocalarına, danışmanlarına da sorarak, iş imkânları açısından bir süre iş ortamlarına da katıl. Bu ülkede iş de dahil tüm imkânlarının sadece iyi ilişkilerden geçtiğini, iyi iletişim kurarak iyi işler becerebileceğini de aklından çıkarma.
 
MEMLEKETİ ÖZLÜYORUM
 
Merhaba, üniversite ikinci sınıftayım. Okul, yurt ve kişisel hayatım birinci sınıfta aldığım darbeler yüzünden çok kötü durumda. Hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Arkadaşlarımla gezsem bile ruh gibi dolaşıyorum.  Üniversiteye geldim ama kendimi  ifade etmekte zorlanıyorum. Eski lider ve asi yönlerini özleyen ve sadece okula gidip gelmekten başka bir şey yapmayan bir haldeyim. Bu kasvetten kurtulmak için yatay geçiş yapmak istiyorum ama şöyle bir sorun var. Memlekete gidince burayı, buraya gelince sorunlar yüzünden memleketi özlüyorum. Kararsızım ne yapmalıyım?
 
Memlekete gidince okuduğun şehri, okuduğun şehre gelince memleketini özlüyorsan belli ki içinde özlemini duyduğun ne memleketin, ne de okuduğun şehir. Belki de özlemini duyduğun ve sende eksiklik duygusu da yaratan bambaşka bir mesele vardır ve sen henüz keşfetmemiş olabilirsin. Diğer taraftan, tarif ettiğin ve “Ruh gibi dolaşıyorum” dediğin halin de sanki depresif bir tablonun sinyallerini veriyor gibi. Bir yerde asi yönlerini özlediğini de söylüyorsun ki belki biraz yaramazlık yapmaya, o asi yönünü serbest bırakmaya da ihtiyacın var. Lütfen öncelikle şu depresif haline küçük bir müdahaleye izin ver ve okulunuzun rehber danışmanının kapısını çal. Bilemediğin sıkıntıların ancak yüz yüze bir görüşmede ortaya çıkabilir. Düşün bakalım, eskiden yaptığın neleri yapmıyorsun ve ne yaparsan daha mutlu hissedebilirsin. Tercih ettiğin senaryoyu düşünüp,harekete geçersen, şahane olur.
 
SİLİK BİR TİP OLDUM
 
Merhaba. 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. Sınıfımda birçok problem yaşadım arkadaşlık anlamında. Şu an kendimi sosyal açıdan çok vasat hissediyorum ve bu erkek arkadaşımla ilişkime yansıyor. O birileriyle bensiz görüşünce çok üzülüyorum. Öz güveni yüksek bir insandım fakat artık çok silik bir tip oldum. Sınıfta erkek arkadaşımın eski sevgilisi de var. O ve onun arkadaşlarıyla da savaşmak zorunda kalıyorum. Benim kişisel problem yaşadığım insanlar da var neler yapabilirim?
 
Kişisel problem yaşadığın insanlarla güzelce baş edebilmek için öncelikle kendini layığıyla seviyor olman lazım… Maşallah kendine hiç sakınmadan ve gözünün yaşına bakmadan, bir yerde “vasat” bir yerde “silik” diyorsun ve kendini etiketlediğin bu algılarla açıkçası ne kendinle, ne hayatla, ne de sevdiklerinle asla sağlıklı bir ilişki kuramazsın… Ne olur, biraz kendini sev… Hatta “en sevilesi özelliklerin neler” bir düşün. Kim bilir, belki de sınıfında arkadaşlıkların konusunda birçok sorun yaşaman da hayatına güzel bir prova olmuştur. Hem erkek arkadaşınla ilişkine yansıyanlardan çok, öncelikle tüm bu yaşadıklarınla sana yansıyan olumsuz duygulardan kurtul. Erkek arkadaşının eski sevgilisinden de ayrıca sana ne! Sen seninle olan ilişkisine bak. Hem o eski sevgiliye, hem de onun arkadaşlarına hiç aldırmazsan gerçekten kurtulmayı başarırsın. Bir an önce kendini sevmeye bak…
 
KENDİME HEDEF KOYAMIYORUM
 
Merhaba, ben üniversite üçüncü sınıf öğrencisiyim ve sağlık alanında okuyorum. Okuduğum bölümü bilmeden çok laylaylom bir şekilde tercih ettim. Ondan öncesinde bir hedefin var mıydı diye sorarsanız, o da yoktu. Zaten sorunum hedefsizlik. Kendime bir türlü hedef koyamıyorum. Bu hedefsizliğim yüzünden okul hayatım, bölümünden kaynaklı çok zor geçiyor. Sevmediğim için verimli olamıyorum. Eğer kendime bir hedef koyabilsem bu bölümümü bırakacağım ama koyamadığım için bu da mümkün olmuyor. Kendimi yıpratıyorum. İlgi alanlarına yönel diye tavsiyeler alıyorum ama pek fazla yol gösterici olmuyor. Bu sorunumu nasıl aşabilirim?
 
 Kimi gençlere önerdiğim gibi sana da “Tercih ettiğin senaryo” tekniği üzerinden, ileride kendini farklı farklı mesleklerde hayal ederek, hangisinin seni en çok mutlu edebileceğini düşünmeni tavsiye edebilirim. Üç koca yıl okumuş olabilirsin ama şöyle derin bir hayal kuracak olursan, duyguna bakarak daha kolay karar verebilirsin. Kurduğun hayaller üzerinden de ya şimdiye kadar harcadığın emeği ziyan etmemek için okuluna devam edersin ya da daha güzel olduğunu hissettiğin bir hayalin peşine düşmek için daha fazla vakit kaybetmezsin. Ancak bir yandan da okulunun rehberlik hizmetlerine de uğra ve bir danışmanla yüz yüze görüş. Okulda randevu alacağın bir rehber danışman ya da bir psikolog, kişisel öykünü ne kadar iyi bilirse sana kariyer danışmanlığı anlamında da o kadar çok yardımcı olabilir.
 
OKULA GİTMEK İŞKENCE
 
İçimden kaldırıp bir kitabın kapağını açmak bile gelmiyor. Okula gitmek işkence gibi geliyor. Havaların bozması da çok mutsuz ediyor beni. Tekrar eski enerjime nasıl kavuşurum?
 
 Okula gitmek, hatta ileride işe girmek, tatille yanyana düşünürsen işkence kabul edilebilir. Pek de haksız sayılmazsın ancak motivasyonunu arttırmak için misal sabah biraz erken kalkıp, güzel bir duşla güne dinç başlamayı deneyebilirsin. Okul çıkışlarında ya da haftasonlarında uzun yürüyüşler de yapabilirsin. Hatta sabah serinliğinde güzel bir yürüyüş, kulağında sevdiğin bir müzik işe yarayabilir. Isıracağın gevrek bir simitle hayal ettiğin bir yere gittiğini düşün. Okul çilesini atlattığında istediğin her türlü güzelliğe kavuşacağını hayal et. Koyu bir kahvenin yanında ağzına bir de bitter çikolata atmak ayrıca konsantrasyonunu ve keyfini artırır. En güzeli de düş kurmak. Okul sonunda kimbilir ne güzellikler seni bekliyor? Azıcık güzelliklere odaklanarak keşfetmeyi denesen?İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.