6.3.15

Yaratıcı kişilerin çalışma masaları

Yaratıcı kişilerin çalışma masaları


ABD’li fotoğrafçı, ilham perisinin nereden geldiğini kanıtlamak istercesine, sanat ve tasarım dünyasından yaratıcı kişilerin masalarını fotoğraflıyor. İlk kitabı çıktı bile...

Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, derli toplu masalar monotonluğa neden olarak yaratıcılığı öldürüyor. ABD’nin Washington kentinde yaşayan fotoğrafçı E. Brady Robinson tarafından çekilen çalışma masaları fotoğerafları da bu araştırmayı kanıtlar nitelikte. 

HER ŞEY TESADÜF ESERİ OLDU
 Robinson’un   yaratıcı insanların çalışma alanlarına odaklanan “Art Desks” (Sanat Masaları) adlı projesi aslında yanlışlıkla çektiği bir kare ile başlamış. Proje Robinson’un gerçekleştirdiği bir çekim sırasında orada bulunan görevlilerden birinin masasını  da fotoğraflamasıylada ilerlemiş. Çektiği fotoğraf sonucunda sanatla uğraşan insanların masalarının nasıl göründüğünü düşünmeye başlayan fotoğrafçı, sanatçılar, küratörler, galericiler ve eleştirmenlerden oluşan 57 kişilik bir grubun çalışma masalarını görüntülemiş. 2011’de başlayan seri, artık kitap olarak da raflarda yer alıyor. 

20 DAKİKA
Robinson, sanatçı, küratör, sanat simsarı, müze yöneticisi, sanat eleştirmeni ve sanata herhangi bir yerinden dokunanların çalışma alanlarını fotoğraflamayı tercih ediyor. Her bir kare için zaman, alan ve ışıkla boğuştuğunu söyleyen E. Brady Robinson, kompozisyon yaratmaya çalışmıyor ve önündekini en samimi şekilde yansıtmayı hedefliyor.  İnsanları işlerinden alıkoymamak için bir kareye maksimum 20 dakika harcayan fotoğrafçı, sanatçıların işine de engel olmamaya çalışıyor.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.