7.3.15

YTU’den ikinci formUla aracı

3/6/2015 5:04 

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencilerinin 2011 yılında kurduğu YTU Racing, ikinci formula aracının montajına başladı. Dünya çapında yapılan Formula Student yarışmasına katılmak amacıyla kurulan kulüp, 2012’de maliyet kategorisinde altıncı olmuştu.

Farklı disiplinlerin bir araya geldiği YTU Racing takımı, 15 makine, iki endüstri, bir elektronik, bir malzeme mühendisliği ve üç işletme bölümünden olmak üzere 22 lisans öğrencisinden oluşuyor. Öğrencilere üç akademisyen danışmanlık yapıyor. Takım, Formula Student yarışmasının konsepti olan, tek kişilik açık tekerlekli aracının tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor. Araçlar denemeleri başarıyla geçtikten sonra yarışmada jüri önünde performans testlerine katılıyorlar. Öğrenciler, bir firma gibi aracının maliyet analizlerini, pazar analizlerini, satış tahminleri, firma yönetimi, organizasyon yapısını bir jüriye anlatıyor.

HER AŞAMASI YENİ BİR TECRÜBE

Yarışma öğrencilere, üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkânı sağlıyor. Katılımcılar, maliyet, üretilebilirlik, sürdürülebilirlik ve performans kriterlerini beraber değerlendiriyorlar. Ayrıca mühendislik olarak, mekanik tasarım, analiz, simülasyon, araç dinamiği, Ar-Ge, üretim yöntemleri, üretim, test ve dokümantasyon konuları hakkında çalışarak  teknik altyapılarını geliştirmekteler. Bunun yanında Formula Student özellikle takım çalışması, zaman yönetimi, proje yönetimi,maliyet ve pazarlama gibi alanlarda eşsiz bir tecrübe sağlıyor.

İNGİLTERE VE RUSYA

YTÜ Racing ekibi Temmuz 2012’de düzenlenen yarışmada, maliyet kategorisinde altıncı oldu. Sonraki yıllarda ilk formula aracı “YTR01”i üreten takım, Temmuz 2014’te Formula Student 2014 İngiltere yarışmasına katıldı. Yarışma deneyimini de edinen YTU Racing takımı  Ağustos’tan beri bu yıl yapılacak yarışma için çalışıyor. Bir çok parçası üretilen ikinci formula aracı “YTR02”nin montajına önümüzdeki günlerde başlanacak. Ay sonunda deneme sürüşlerine başlanacak ve araç, lansmanın ardından 22-31 Mayıs arasında Auotoshow Fuarı’nda sergiyehecek. Ekip, yeni araçla Temmuz’da Formula Student İngiltere ve Eylül ayında Rusya yarışına katılacak.İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.