25.4.15

BAYBURT ÜNİVERSİTESİ GENÇ TEMA KULÜBÜ


Genç TEMA Nedir?
TEMA Vakfı'nın üniversite ve lise öğrencisi gönüllülerinden oluşan teşkilatıdır. "Toplumsal Barış Topraktan Gelecektir" inancıyla, Türkiye'de 46 ilde, toplam 54 üniversitede teşkilatlanmış olan Genç TEMA Üniversite Türkiye'nin en büyük gençlik teşkilatlarından birisidir. Liselerdeki teşkilatlanma çalışmalarına ise 2006-2007 öğretim yılında seçilen pilot liseler ile başlanmıştır ve Türkiye’de 32 ilde 110 lisede uygulanmaya devam etmektedir.

Genç TEMA’nın Amacı
Türkiye çapında lise ve üniversite öğrencilerinin çevresel tehditler ve erozyonun tehlikeleri konusunda bilinç kazanmaları, aktif olarak TEMA faaliyet ve projelerine katılımlarını sağlamaktır. Genç TEMA, Türkiye’deki birçok üniversitede ve belirlenen pilot liselerde faaliyetler yürütmektedir, bunun sonucunda ulusal düzeyde bir gençlik hareketi ortaya çıkmaktadır. Gönüllü çalışma içinde yer alan öğrencilerin yetişkinliklerinde de erozyon ve çevre sorunları konusunda bilinçli ve duyarlı bireyler olmaları ve bu bilinci yaymaları hedeflenmektedir.
Genç TEMA Neler Yapar?
Stand / tanıtım faaliyetleri ile diğer öğrencilere de Genç TEMA’yı tanıtma ve katılımlarını sağlama
Bilgilendirme çalışmaları kapsamında seminer ve panel düzenleme
Fidan dikim etkinlikleri düzenleme
İlköğretim okulları ve liselerde eğitimler verme
İl ve ilçedeki TEMA Temsilciliklerinin çalışmalarına destek olma
TEMA Vakfı kampanyalarını yaygınlaştırma
Çevre ile ilgili özel günlerde etkinlikler düzenleme
Doğa gezileri düzenleme
Ulusal Genç TEMA Toplantıları’na katılma
TEMA Vakfı’na gönüllü kaydı çalışmaları yapma

Bu faaliyetler, gönüllü öğrencilerin yapmak istedikleri çalışmalar doğrultusunda da zenginleşmektedir.
Genç TEMA Üniversite
Genç TEMA üniversitelerde, kulüp veya öğrenci topluluğu şeklinde bir oluşum göstermektedir. Çalışmalara katılmak isteyen gönüllü öğrenciler bir araya gelip, bir danışman öğretim görevlisinin de desteğini alarak, Genç TEMA yönergesi doğrultusunda kulüp veya öğrenci topluluğu kurmaktadırlar. Kurulan öğrenci topluluğu, üniversite yönetiminin de onayını ve desteğini alarak, başta üniversitenin bağlı bulunduğu ildeki TEMA Temsilciliği ile olmak üzere, TEMA Vakıf Merkezi ile de koordineli şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Genç TEMA Üniversite, 2012 yılı itibari ile KKTC ve Türkiye'de 46 ilde, toplam 54 üniversitede faaliyetlerine devam etmektedir
.                                   

Faliyetler hakkında bilgi almak ve Genç Tema Kulübüne üye olmak için Hayreddin Geçeci ile irtibata geçiniz.
                                                        İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.