16.4.15

En Zengin 10 Mühendis

1. Carlos Slim

71.2 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin mühendisi. Finans, iletişim, perakendecilik ve teknoloji konularında hizmet veren Grupo Carso Holding’in sahibi olan Slim, Meksika’da ki Nacional Autonoma de Mexixo üniversitesindeki inşaat mühendisliği programını derece ile tamamlamıştır.
2. Charles Koch
Koch Industries’in CEO’su olan Charles Koch bir MIT mezunudur. Genel mühendislik eğitiminin yanında, Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği dallarında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kimyasallar ve petrol rafinerileri alanlarında çalışan Koch Industries, Charles Koch’a 31 milyar dolar kazandırdı.
3. David Koch
Charles Koch’un kardeşi olan David Koch, Koch Industries’in kurucu ortağıdır. Şirkette %42’lik paya sahip olan David’in kazancıda kardeşi gibi 31 milyar dolardır. Kimya mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir.
4. Michael Bloomberg
Michael Bloomberg New York kentinin Belediye Başkanı’dır. Aynı zamanda Bloomberg L.P.’nin %88’lik hissesine sahiptir. Elektrik mühendisliği bölümünde lisans derecesine sahip olan Bloomberg, John Hopkins Üniversitesi mezunudur. Kişisel servetinin 31 milyar dolar olduğu bilinmektedir.
5. Bernard Arnault
Kendisi bir Fransız olan Bernard Arnault, Ecole Polytechnique Üniversitesi’nden mühendislik derecesi ile mezun olmuştur. Lüks tüketim malları alanında faaliyet gösteren LVMH şirketinin CEO’luk görevini üstlenen Arnault’un kişisel serveti 29 milyar dolardır.
6. Jef Bezos
E-ticaretin kurucu önderlerinden olan Jef Bezos Amazon’un sahibidir. Elektrik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği alanında lisans derecesine sahip olan Bezos, Princeton Üniversitesi mezunudur. 28.9 milyar dolar serveti bulunmaktadır.
7.Larry Page
Google’ın CEO’su ve kurucu ortağıdır. Aynı zamanda günümüzün en büyük arama motoru olan Google’ın sıralama algoritması için dayanak olan PageRank’ı yarattı. Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Larry Page, Michigan Üniversitesi’nde lisans derecesini, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 24.9 milyar dolarlık servete sahiptir.
8. Sergey Brin
Google’ın kurucu ortakları arasında yer alan Sergey, Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi almıştır. Aslen bir Rus olan Brin şu an bir Amerikan vatandaşıdır. O ve ailesi 6 yıl önce Amerika’ya taşınmıştır. 24.4 milyar dolar serveti vardır.
9. Mukesh Ambani
Bombay Üniversitesi’nde kimya mühendisliği eğitimi almış olan Mukesh Ambani, Reliance Industries Limited şirketinin başkanlığını yapmaktadır. Kişisel serveti 21 milyar dolardır.
10. Thomas Kwok
Londra Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi alan Kwok, aynı üniversitede MBA eğitimi de almıştır. Şu an ise Sun Hung Kai Properties şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır.  Kardeşleri Walter ve Raymond Kwok ile birlikte işleri yürütmektedir. Serveti 17 milyar dolardır.İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.