28.4.15

Mühendis Adayları İçin Yazın Yapılacak En İyi 7 Şey


1- Satış Yapın

Satışın mühendislikle ne alakası var diyebilirsiniz. Ancak 21. yüzyılın piyasa ekonomisi koşullarında satış nereydeyse her şey. Öte yandan, satış yapmak size bir fikri kime nasıl sunacağınız hakkında ciddi bir deneyim kazandırır. İnsan ilişkilerinizin gelişmesine yardıcı olur. Reddedilen fikirlerinizle baş etme imkanı tanır. Öte yandan  çağımızda olmazsa olmaz şeylerden biride artık "network". Ağınız ne kadar güçlüyse, bu size o kadar doğrudan yansıyor.

2- Yeni Bir Programlama Dili Öğrenme 


Muhakeme yeteneği, kriz anlarını yönetebilme, anlık kararlar verebilme, süreci yönlendirebilme ve sabır. Bu gibi yeteneklerin kazanabileceği ve bizzat uygulanabileceği  yerlerin başında  yeni kodlamalar geliyor. Yeni bir programlama dilini tam anlamıyla öğrenmeniz ve yukarıdaki bahsettiğim şeyleri sınamanız için öğrendiğiniz dille ilgili bol bol kod yazmanızı öğrenirim. Hele ki küçük küçük oyunlar yazmaya başlayıp, programı her çalıştırdığınızda farklı şeyler görmeye başlayınca, yavaş yavaş kazanımları görmeye başlayacaksınız.

3- Gönüllü Kuruluşlarda Çalışma

Liderlik, empati kurabilme yeteneği, benzer arkadaşlarınızla uyumlu çalışıp çalışamayacağınızı görmenizin en güzel yerlerinden biri de gönüllü kuruluşlar. Dahası bu kuruluşlarda verilen sorumluluk yetisi özellikle üniversite öğrencileri için çok kıymetli. Çünkü ne yazık ki üniversiye eğitimi boyunca öğrenciye en az verilerden şeylerden biri sorumluluk duygusu. Bu öğrencilerimizin kendilerini önemsiz hissetmelerine de yol açıyor. Oysaki öğrencileri olmazsa üniversiteler bir hiçler. 


4- Bir Hobi Elde Edinin

Ben burada hobiyi iki kısma ayıracağım. Mesleki hobi ve sosyal hobi. Mesleki hobi ilgi duyduğunuz mesleki alanınızla ilgili bir uğraş olabilir. Örneğin ben güç elektroniği uygulamalarına ilgi duyuyorum diyip, bu yaz devre tasarımı ile uğraşabilirsiniz. Bu hem bilginizi artırır, hem de ilerde de yapacağınız işten zevk almanızı sağlayabilir. Sosyal hobi olarak edinebileceğiniz bir çok şey var. Önemli olan kendinizi tanımak. Örneğin İTÜ'de oldukça makul fiyata uygulamalı paraşüt eğitimleri vardı Türk Hava Kurumu tarafından düzenlenen. Birçok üniversitemizde  böyle fırsatlar mevcut, takip etmek yeterli.  

5- Yazmaya Başlayın

Eğer yazabiliyorsanız, yapabilirsinizde. Bu herhangi bir konuda olabilir. Yeterki yazın. İşe blog açmakla başlayabilirsiniz. Wordpress bloglar önerimdir. Blog sizi her yönden hayata bağlar, öğrenme isteğinizi kamçılar. Daha da önemlisi bir şeyler ortaya koyabildiğiniziz farkına varırsınız. 

6- Yabancı Dilinizi Geliştirin

Malum yabancı dil eğitiminde sınıfta kalan bir eğitim sistemimiz var. Ancak gelişen koşullar yabancı dil konusunda okulları tek seçenek yapmıyor. Bir çok gönüllü kuruluşa başvurup, İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Ya da Kültür Bakanlığı'nın birçok ilde turistlere yardımcı olması için aradığı gönüllülerden biri olabilirsiniz. 
     

7- Bir Kişisel Gelişim Planı Edinin

Üniversite hayatınız boyunca elde edeceğiniz en önemli şey kişisel gelişiminizdir. Bu gelişimi planlayarak sonuca en kolay şekilde varabilirsiniz. Günümüzde artık internet kişisel gelişim modülleriyle dolu. Kendi tesbitinizi kendiniz yaparak yola çıkabilirsiniz. Bu size çok önemli bir motivasyon sağlar.
kaynak


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.