3.4.15

Mutlu olmanın basit yolları


KENDİNİZİ İYİ TANIYIN
“Mutlu olmanın en basit yolu insanın kendisini iyi tanımasıdır. Mutlu insanların hemen hemen hepsi kendisini iyi tanıyan insanlardır.”  

Bu yüzden siz de işe önce kendinizi iyi tanıyarak başlayın. Sabah erkenden kalkamayacağınızı bile bile “Şimdi yatayım da sabah erkenden kalkıp çalışırım” mı diyosunuz, demeyin boş yere. Şimdi gerçekten de yatın ama sabah erken kalkmayın. Uyuyun uyuyabildiğiniz kadar. En azından mutlu olursunuz. İnsanların mutlu olabilmek için keçi gibi Tibet’e çıktığı, en yeni telefonu alabilmek için bi yıllık maaşını yatırdığı şu ortamda, bu kadar küçük bi şeyle mutlu olabildiğiniz için kendinizin çok şanslı olduğunu anlayın. Ve de şükredin. Bi de mümkünse kalkın yerinizde uyuyun. Hem burada boynunuz ağrır hem de misafir falan gelirse..anladın işte..

GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ ÇEVRENİZ İÇİN KULLANIN
“Mutlu insanlar mutluluğa giden yollardan birisinin de çevresine yardım etmek olduğunu bilirler. Güçlü yönlerini çevresini mutlu etmek için kullanmaktan çekinmezler.” 

Hemen şöyle bi düşünün benim güçlü yönlerim ne ki diye. Yok mu diyosunuz, illa ki vardır. Belki ayağa kalkan bi insana anında iş kilitlemek konusunda çok iyisinizdir, belki her seferinde bulaşığı bir başkasına yıkatma konusunda efsanesinizdir ya da en olmayacak notları bulup arkadaşlarınıza “Yok be hacı ne notu, ben de bulamadım kalıcaz valla” deme konusunda en önde giden-sinizdir. İşte bu güçlü yönlerinizi çevrenizi için kullanın. Onlara “Hazır ayağa kalkmışken getirdiği çay sayesinde hayata yeniden tutunduğunuzu, notları bulsaydınız en önce onunla paylaşacağınızı, bulaşığı yıkadığı için ellerindeki milyonlarca gözeneğin ne kadar mutlu olduğunu” söyleyin. Onları bu güçlü yönünüzle 
mutlu edin.

KENDİNİZİ YARGILAMAKTAN ÇEKİNMEYİN: 
“İnsanlar genelde bir problem durumunda suçu başkasında arar. Kendilerini eleştirmek yerine hep başkalarını eleştirir. Mutlu insanlarsa öncelikle samimi bir özeleştiri yapan, kendisini yargılayan insanlardır.”

Mesela herkesin 5 puan bile alamadığı bir finalden 95 aldınız diyelim. Hiç çekinmeyin ve herkesin içinde eleştirin kendinizi. “Ya ne kadar safmışım hata yaptığım yere bak, valla malım ben, bu soruyu yapamayan intihar etsin, atsınlar bunu üniversiteden” gibi şeyler söyleyin. Kendinizi yargılamaktan çekinmeyin. Nası, arttı mı mutluluk?

SIRADAN ŞEYLERDEN BİLE ZEVK ALMAYI BİLİN
“Mutlu olmanın bir diğer yolu da sıradan şeylerden bile zevk alabilmeyi bilmektir. Mutlu insanlar bunu yapabilen insanlardır.”

Peki bizim neyimiz eksik, biz niye bunu yapamıyoruz? Bizim için ne kadar sıradan olsa da girdiğimiz bir finaldeki cevap kağıdına sadece adımızı ve soyadımızı yazmanın verdiği zevki, derste çaktırmadan candy crush’ta level atlamanın o tarifsiz lezzetini, “Ben sana arkadaş gözüyle baktım” cevabını alınca “En azından bana düzgün bi sıfat verdi” düşüncesinin hazzını niye önemsemiyoruz, niye onlara sırt çeviriyoruz? Halbuki bunlar bizim için ne kadar da sıradan ve bizi aslında mutlu etmesi gereken şeyler di mi?

KUSURSUZ OLMADIĞINIZI BİLİN VE KUSURSUZMUŞ GİBİ DAVRANMAKTAN VAZGEÇİN
“Her insanın kusurları vardır, kimse mükemmel değildir. Mutlu insanlar kendi kusurlarını bilen, kendisi gibi olabilen insanlardır.”

Yani mutluluğun anahtarı kendimiz olmaktır. Bırakın ilişkinizin ilk başlarında olduğunuz için sevgilinizin yanında utana sıkıla yemek yemeyi. Banın menemenin gözüne gözüne ekmeği, hatta ekmeğin köşesini kopartıp içine koyun menemeni. Dikin kafanıza salatanın suyunu, ohh sizce de süper olmadı mı? Hem karnımızı doyurduk hem de mutlu olduk işte. 

Zaruri Not: İşbu yazıdaki, bundan önceki yazılardaki ve bundan sonraki yazılardaki iki noktadan hemen sonra gelen tırnak içindeki cümleler uzmanlara aittir. Geri kalan cümleler de uzmanların dedikleriyle dalga geçmeyi, kafa kırmayı, ti’ye almayı vs. amaçlayan cümlelerdir. Kimseyi “Bişeye sevk etmek, apolitikleştirmek, duyarsızlaştırmak vs.” gibi bi amacı yoktu, yoktur, olmayacaktır.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.