8.4.15

ÖNGERİLMELİ KÖPRÜ KİRİŞİ

 Öngerilmeli köprü kirişinin amacı; kirişimizi çelik halatlarla gerdirip hafif bir sehim kazandırmaktır. Bu şekilde köprü kirişi, gelecek taşıt yüklerine karşı esneklik kazanır.  Öngerilmeli kiriş, özel imalathanelerde I profili şeklindeki kalıplarda hazırlanarak üretilir. Üretilmekte olan kirişler beton dökülürken kalıplarda bulunan vibratörler sayesinde boşluksuz bir yapıya sahip olur. Beton dökülmeden önce donatıları hazırlanan kirişe çelik halatlar yerleştirilir. Dökülen beton kalıpta prizini aldıktan sonra yerleştirilmiş olan çelik halatlar gerdirilerek kirişimize sehim kazandırılmış olur. Bu kirişler yaklaşık 7 gün boyunca buhar küründe bekletilir ve hazır hale gelmiş olur.


 Öngerilmeli köprü kirişi yüksek mukavemetli (C40 ve üstü) beton ve öngerme teknolojisi kullanılarak büyük açıklıkları kolayca geçebilen prefabrik betonarme elemanlardır. Prefabrik betonarme öngermeli “I” kesitli köprü kirişleri, getirdikleri hız, kalite ve düşük maliyet özellikleri nedeniyle köprü/viyadük inşaatlarının vazgeçilmez prefabrik elemanlarıdır.
 Öngerilmeli kirişin imalathaneden şantiye sahasına sevkiyatı çekici (römork dolly) ile sağlanır. Köprü ya da viyadük inşaat sahasına geldiğinde kiriş sürenler (launching ) operatörü ile başlık kirişi üstünde bulunan mesnet takozlarına yerleştirilir. 


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.