17.4.15

YAZ OKULU ÜCRETLERİNİN GERİ ALINMASI

Özel bir üniversitede öğrenim görmekte olan ve dönem içerisinde başarısız olduğu dersler için yaz okulunda ve dönem içerisinde tekrar alttan aldığı dersler için yeniden ücret ödeyen bir öğrenci tarafından ‘ ödenen ücretlerin geri alınması’ için  açılan dava sonucunda Yerel Mahkeme Öğrenciyi haklı bularak ekstra dan ödediği yaz okulu ücretlerinin faizi ile birlikte geri iadesine karar verdi. Yargıtay tarafından da onanan karar 205.000 i aşkın öğrenciyi yakından ilgilendiriyor.
Yargıtay’ın onadığı bu karar emsal niteliğinde bir karar olmakla birlikte geriye dönük olarak 2008 yılından itibaren ödenilen ücretlerin faizleri ile birlikte geri alınması yolunu  açmış bulunmaktadır.
YÖK’ün Vakıf üniversitelerinde yaz okulu ve alttan tekrar alınan derslerin ücretlerinin iade edilmesi yönünde verilen karar sonrasında internet sayfası üzerinden yaptığı açıklamada;
‘Vakıf Yüksek Öğretim Kurumlarında okuyan öğrencilerden kayıt yaptıkları dönem ve eğitim yılı için ücret alındığında, bir üst sınıfa geçen ve bir önceki eğitim öğretim yılı/dönemi için ücret ödemiş olan öğrencilerden daha önce alıp da başarısız olduğu ve yeniden alması geren ve ücretleri daha önce alınmış  olan alt sınıf dersleri için bir ücret alınmasının uygun olmadığına karar verildi’ denilmektedir.
Bu karar doğrultusunda özellikle 2008 yılı sonrası vakıf üniversitesinde okuyup başarısız oldukları dersleri yaz okulunda ve/veya tekrar alttan yeniden ücret ödeyerek alan öğrencilerin fazladan ödemiş oldukları ücretlerini faizleri ile birlikte alabilmelerinin yolu açılmış oldu.
  • Peki bu ücretleri alabilmemiz için ne yapılması gerekmektedir?
    1. Öncelikle mezun olduğunuz vakıf üniversitesinden okuduğunuz yıllara ait ders dökümlerinizi / transkript lerinizi istemeniz gerekmektedir.
    2. Okul öğrenim ücretlerinizi ödediğiniz bankaya başvurarak geçmiş yıllara ait üniversiteye yapmış olduğunuz okul ücretlerini gösterir dekontları istemeniz gerekmektedir.
    3. Yaz okulu ve alttan tekrar aldığınız ders ücretlerinizi ödediğiniz bankaya başvurarak geçmiş yıllara ait üniversiteye yapmış olduğunuz yaz okulu ücretlerini gösterir dekontları istemeniz gerekmektedir.
    4. Okuduğunuz dönemlere ait okulunuzun yıllık/ dönemlik ücretlerini gösterir belgeleri edinmeniz gerekmektedir. ( internet çıktısı, okul bildirimi vs )


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.