21.7.15

Herkesin Çalışmak İstediği Dev Firmaların Mülakatlarda Sorduğu Beyin Yakan 15 Soru

Bilen bilir;


AppleGoogleMicrosoftFacebook, Amazon gibi firmalar işe alım yaparken adayın düşünme yöntemlerini, problemlere ve olaylara yaklaşımını ve metodolojisini görmek için çok garip gözüken sorular sorarlar. 
Bu soruların çoğunlukla doğru bir cevabı yoktur. Çok farklı, çok değişik sonuçlara ulaşılabilir. Dediğim gibi firmanın asıl amacı adayın soruyu keşfetme çabasını görmek, sorduğu soruları dinlemek ve ne kadar geniş - sıradışı düşünebileceğini gözlemlemektir. 
Bu soruları Hindistan'da yayın yapan Indian Times derlemiş. Bu şirketlerde bolca Hintlimühendis olduğu düşünülürse hiç şaşırtıcı değil. 
Zaten yorumlar kısmında soruları bol bol tartışacağınızı bildiğim için "siz de bakış açınızı yazın" demiyorum bile. İyi eğlenceler :)
Kaynak: http://economictimes.indiatimes.com/slid...

1. Pozisyon: Google İdari Asistan


Soru: Elinizde bir kutu kalem var.  Bu kalemlerle yazı yazmak, resim yapmak vb şeyler dışında yapabileceğiniz 10 şeyi listeleyin

2. Pozisyon: Amazon Kıdemli İnsan Kaynakları Uzmanı


Soru: Eğer Marslı olsaydın, problemleri nasıl çözerdin?

3. Pozisyon: Apple'da Staj


Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırarsın?

4. Pozisyon: Pacific Sunwear, Satış Uzmanı


Soru: Eğer bir trafik işareti olsaydın, hangisi olurdun?

5. Pozisyon: Microsoft, Yazılım Mühendisi


Bir CD düşünün. Çok hızlı bir şekilde dönüyor ancak ne tarafa doğru döndüğünü bilmiyorsunuz ve anlayamıyorsunuz. Elinizde birkaç iğne olduğunu düşünün (pinleme iğnesi) Diskin ne tarafa doğru döndüğünü bu iğnelerin yardımıyla nasıl anlarsınız?

6. Pozisyon: Facebook, Operasyon Yönetimi Stajyeri


Önünüzde bir kutu var ve içinde N tane iplik var... Elinizi kutuya atıp bir tane ipliğin tek ucunu alıyorsunuz, sonra bir tane daha alıp ikisini birbirine bağlıyor, geri kutunun içine bırakıyorsunuz. 
Böyle uçları birbirine bağlaya bağlaya, hiç boşta uç kalmayana kadar devam ediyorsunuz. 
Bu işlem bittiğinde beklenen "döngü" sayısı kaçtır?

7. Pozisyon: Goldman Sachs, Teknoloji Uzmanı


Bir düzlemde sonsuz sayıda siyah ve beyaz nokta var. Bir siyah nokta ile bir beyaz nokta arasında bir birim mesafe olduğunu ispatlayınız.8. Pozisyon: JP Morhan Chase, Pazarlama ve Analiz Stajyeri


Daha önce kimsenin aklına gelmeyen ve yapmadığı bir ürün veya servisin okuduğun üniversitede devrim niteliğinde bir atılım sağlayacağını düşün. Bunu nasıl pazarlardın?

9. Pozisyon: Google, Ürün Müdürü


Sağırlar için telefon tasarlaman gerekiyor. Nasıl yaparsın?

10. Pozisyon: Twitter, İnsan Kaynakları Personeli


Seni neden işe almamalıyız?

11. Pozisyon: Microsoft, StajyerBir asansörü nasıl tasarlarsın?

12. Pozisyon: BitTorrent, Otomasyon MühendisiCücelerden nefret eden bir dev, 10 tane cüceyi en kısadan en uzuna olacak şekilde yanyana dizer. 
Her cüce önündeki kendiden kısa diğer cüceleri görebilirken, arkasındaki kendinden uzunları göremiyor. 
Dev her cücenin kafasına, rastgele şekilde siyah veya beyaz bir şapka koyacak ve ilk olarak en uzun cüceden başlayacak şekilde, cüceye kafasındaki şapkanın rengini soracak. 
Eğer cüce doğru cevap veremezse dev, cüceyi öldürecek. Her cüce arkasındakinin verdiği cevabı duyabilecek ama öldürülüp öldürülmediğini bilemeyecek. Yani doğru mu bildi, yoksa bilemedi mi hiç fikri olmayacak.
Dev, cücelere bir fırsat tanıyıp, ölümcül oyun başlamadan birbirleriyle konuşamalarına ve bir strateji belirlemelerine izin veriyor. 
En az sayıda cücenin ölmesi için, cüceler nasıl bir strateji belirlemeli?

13. Pozisyon: Microsoft, Danışman


Sayabildiğiniz kadar Microsoft ürünü sayın

14. Pozisyon: Goldman Sachs, Operasyon Analiz UzmanıBir Boeing 707'nin ağırlığı ne kadardır?

15. Pozisyon: Mühendislik Teknisyeni - Tesla Motors


8 yaşındaki bir çocuğa dinamometreyi nasıl anlatırsın?


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.