23.7.15

İnşaat Mühendisliği Yapı Denetim Şantiye Staj Defteri


STAJ GÜNÜ : 1
Staj yapmaya başladığım AFM YAPI DENETİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.’i İşçiler Caddesi Key Plaza No:147 NEVŞEHİR de bulunmaktadır. Şirkette 11 İnşaat Mühendisi, 2 Mimar, 4 Makine Mühendisi, 3 Elektrik Mühendisi çalışmaktadır.
15/08/2011 Uygulama Denetçisi ve Yapı Denetim Koordinatörü İnşaat Mühendisi EBUBEKİR YANIK olan kısa konuşmamızda beni ekip üyesi diğer mühendislerle tanıştırdı. Yapı Denetimin önemini vurgulayarak bu işlerin devlet adına özel sektör tarafından yapıldığını özetledi. Stajım süresince en fazla verimi alabilmem için bana tavsiyelerde bulundu. Firmanın hali hazırda takip ettiği projeleri ve şantiyeleri anlattı, kısaca özelliklerinden bahsetti. İşlerin nasıl ilerleğini aşamalarını ve takiplerinin nasıl yapıldığını anlattı. Bunların planlanmasının önemini tüm firmalarla bu şekilde çalışmanın iyi bir plan program gerektirdiğini ve bu programı oluşturmak için gün sonu toplantıları yaptıklarını söyledi. Gün sonu kısa toplantıyla bir sonraki gün için hangi şantiyenin ne kontrolü olduğunun belirlenmesi ve ekiplerin nasıl oluşturulacağının ve kimlerden oluşacağının belirlendiğinden bahsetti. Şantiye denetimine giderken sorumlu kontrol mühendisleri ile nasıl çalışmam gerektiğini sahada neler yapmam gerektiğini ve nelerle karşılaşabileceğimi aktardı. Konuştuğumuz konular, projeler ve şantiyeler hakkında araştırma yapmam için beni yönlendirdi.
AFM YAPI DENETİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ’ de proje kontrolü başlığı altında proje kontrolü, jeoteknik rapor kontrolü, mimari proje kontrolü, statik proje kontrolü, mekanik proje kontrolü, elektrik proje kontrolü ve yapım sürecindeki kontroller başlığı altında aplikasyon kontrolü, yalıtım kontrolü, taşıyıcı sistem imalat kontrolü, mekanik tesisat imalat kontrolü, elektrik tesisat imalat kontrolü, ince işler imalat kontrolü yapılmaktadır.
Yapı denetim sisteminin getirdikleri:

» Can ve mal güvenliği sağlanacaktır.
» Kaynak israfına sebep olan plansız, kontrolsüz ve kalitesiz yapılaşma önlenecektir.
» Çağdaş norm ve standartlarda projeler ve yapılar üretilecek, denetlenecektir.
» Yapım işlerinde kullanılan malzemelerin ve işçiliğin standartlara uygunluğu denetlenecektir.
» Yapı hasarı nedeniyle zarara uğrayan kişilerin hakları korunacak ve doğabilecek zararların tazmini sağlanacaktır.
» Bu sayede binaların garanti belgesi olacaktır........

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.