24.7.15

İNSAN KAYNAKLARINDAN STAJYERE BAKIŞ

Türkiye’nin kurumsal notu en yüksek şirketlerden biri olan Aygaz’ın İnsan Kaynakları Yöneticisi Eriş Aslan, staj yapmak isteyenlerin girişken ve ikna kabiliyeti yüksek kişiler olmaları gerektiğini belirtti.


AYGAZ

Staj alım koşularından bahseden Eriş Aslan, staj başvurularının kabulünde zorunlu stajı olan öğrencilerin tercih edildiğini, bu durumun yasal düzenlemeyle yani üniversitelerin öğrencilerinin sigortasını yatırmasıyla ilişkin olduğunu söyledi. Başvuruların değerlendirilme süreci hakkında bilgi veren Aslan, “Bünyemizde bulunan departmanların çalışan profili çok farklı olduğu için öğrencilerle iletişime geçmeden önce departmanlarla görüşüyoruz. Her bölümden sayı ve nitelik olmak üzere ihtiyacı öğrenip, web sitemiz üzerinden başvuruları alıyoruz. Başvurular Şubat ayında başlayıp Mart ayının sonunda bitiyor. Nisan ayında da değerlendirme süresi başlıyor. Web sitesinden yapılan başvurularla departmanların ihtiyacı örtüşüyorsa bazen özgeçmiş üzerinden bazen de kısa da olsa yüz yüze görüşme yapıyoruz” dedi.

Eriş Aslan, “Stajyerler, bizim girdiğimiz kalıplara henüz girmemiş olduklarından serbest bir düşünce yapısına sahipler. İnternet kullanımı ve bilgiye ulaşma anlamında şirket ortalamasının önündeler ve bizden daha hızlılar. Bu sebeple stajyer bizim için çok kıymetli” diyerek stajyerlere verdikleri önemi belirtirken, stajyerlerin bilgiye açık olduklarına ve yapılan işlerin nasıl yürüdüğünü gözlemlediklerine değindi. Bu durumun şirket açısından önemli olduğunu da  vurguladı.


Eriş Aslan ile röportaj yaparken

"Özgeçmişinizi karşınızdakine satmak için bir dakikanız var" 

İnsanların çoğu özgeçmiş hazırlamakta zorlanır. Eriş Aslan ise özgeçmiş hazırlamanın püf noktaları hakkında, “Her pozisyon için kişinin öne çıkarmak istediği bir takım özellikleri olmalı ve özgeçmiş bu özellikleri öne çıkaracak şekilde hazırlanmalı. Bir işe alım sorumlusunun önünden günde 40 tane özgeçmiş geçiyor dolayısıyla uzun ve karışık özgeçmişler hızlıca anahtar kelimelere bakılıp geçilir. Özgeçmişinizi karşınızdakine satmak için yaklaşık 1 dakikanız var ve bunun için özgeçmişiniz bir dakika içinde kendi kendini anlatmalı ve cezbetmeli. Staj ve iş deneyiminizi vurucu fakat kısa tutmalısınız. Özgeçmişinizi kötü hazırlarsanız İK uzmanı asıl görmesi gereken şeye odaklanamaz. Özgeçmişinin kolay anlaşılabilir olması lazım” dedi.


İnsan Kaynakları Yöneticisi Eriş Aslan

"İş hayatı rekabet demek"

İş bulma koşullarının giderek zorlaşması, staj yapılan firmada düzenli olarak kalmayı zorlaştırıyor. Bu yüzden Eriş Aslan, stajyerlere “Hangi şirkete ve departmanda staj yaparsanız yapın orada geçirdiğiniz vakitten faydalanmanız lazım. Bu bir bilgi olabilir yazılım olabilir kurduğunuz ilişkiler olabilir. Öğrencilikte ve sonrasında iletişim ağı çok önemli çünkü kendinizi geliştirmeniz için büyük bir fırsat. Size referans olabilecek birileri mutlaka olmalı. İş hayatına adım attığınızda rekabet içinde olacaksınız. En önemli unsur kendinizi geliştirmeniz. Edindiğiniz bilgileri yorumlayabilmeniz ve paylaşabilmeniz lazım. Artık kendini geliştirmek, bilgiye ulaşmak, insanlara ulaşmak kolaylaştı. Yurt dışındaki üniversitelerden online eğitim programları öğrenebilirsiniz” tavsiyesinde bulundu.


AYGAZ İnsan Kaynakları ofisi


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.