26.7.15

Jeoloji Mühendisliği Staj Defteri - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)


Stajın Konusu 

10/08/2009 – 18/09/2009 tarihleri arasındaki yaz dönemi stajımı TPAO'da, Arama Grubu Başkanlığı altında bulunan Kuyu Jeolojisi Müdürlüğü’nde yaptım. Petrol aramacılığındaki kuyu jeolojisi ile ilgili yapılan çalışmalar stajımın konusunu oluşturmaktadır.  

Stajın Amacı 

Petrol Aramacılığının en önemli aşamalarından biri kuyu jeolojisidir. Prospekt hakkında yapılan bütün jeolojik ve jeofizik çalışmaların sonuçlandırılması nihayetinde verilen lokasyonla sondaj matkabının indirilmesiyle başlayan bir aşamadır. Bu aşamayla ilgili sondaj ortamının tanıtımı, sondaj kule sınıflandırması, kule ekipmanları ve sistemleri, temel sondaj bilgileri, numune alımı ve kesinti tarifleri hakkında bilgi sahibi olmak, açılacak kuyulardaki temel jeolojik özelliklerin tanımlamasını yapma ayrıca petrol aramacılığında ve üretilmesinde kullanılan yöntemleri anlatan eğitim programlarına katılmak stajın ana amacını oluşturmaktadır. 

İNDİR


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.