24.7.15

STAJYER GÜNLÜĞÜ

Ali Çolpan kurgu yaparken

Uygulamalı öğrenme dönemi olan stajerlik, öğrencilerin veya mezun olmuş kişilerin teorik bilgilerini pratiğe çevirmelerine yardımcı oluyor ve sonrasında iş bulmalarını kolaylaştırıyor.

Türkiye’de istihdam ve genç işsizlik sorunu günümüzün en önemli problemlerinden. Dünyada ise genç nüfusun işsizlik oranı, yetişkin işsizliğinin üç katı. Stajyer denildiğinde akla ilk gelen ucuz iş gücü oluyor. Fakat çoğu zaman stajyerler işverenlerinin ya da müdürlerinin eli ayağı olabiliyor veya sadece fotokopi çekiyorlar. Meslek liseleri haricinde liselerde zorunlu staj yapılmıyor. Üniversitelerde ise bölüme göre değişiklik gösteren bu uygulama kişinin tecrübe edinmesi açısından büyük önem taşıyor. 

‘’Lise stajı ile üniversitede yaptığınız stajın etkileri çok farklı’’

Aydın Doğan Meslek Lisesi mezunu Ali Çolpan, lise son sınıfta zorunlu stajları olduğunu dile getirdi ve ekledi “ Son sınıfta zorunlu stajımız vardı ve bir sene boyunca bir kurumda çalışmamız gerekiyordu. Kurgu üzerine uzmanlaşmak istediğim için D-SMART’a başvurdum ve orada çalışmaya başladım”. Stajı bulma konusunda okulundan destek aldığını belirten Çolpan “Stajım bittikten sonra bana iş teklifinde bulunmadılar çünkü personel açıkları yoktu. Fakat orada staj yaptığım süre boyunca iş tecrübesi kazandım, çalışma hayatına bir yerden başlamam gerekiyordu. Benim için önemli bir fırsattı” dedi.

‘’Stajımda sigortam küçük kazalara karşı önlem olsun diye yapıldı’’

Kanal D’de staj yaptığı dönemde çalışma saatleri uzadığı zaman servis hizmetinden yararlandığını dile getiren Cihan Demircan stajını bulmasında okulunun önemli rol oynadığını belirtti. ‘’Bu dönem zorunlu stajım var fakat okuduğum üniversite bu konuda bana yardımcı olmadığı için kendim bulmak zorundayım’’ dedi. 


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.