10.7.15

Türk üniversite öğrenci ve mezunları artık Almanya Federal Meclis’inde staj yapabiliyor.

Türk üniversite öğrenci ve mezunları artık Almanya Federal Meclis’inde staj yapabiliyor.

Türk üniversite öğrenci ve mezunları artık Uluslararası Parlamento Bursu (IPS) çerçevesinde Almanya Federal Meclis’inde staj yapabiliyor. 

Stajları süren Türk bursiyerler Daniel Vostan, Ahmet Noyan Er, Muhammed Volkan Haralalı, Burak Doğan, programa Türkiye’nin dahil edilmesinde etkili olan Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu’yu ofisinde ziyaret ederek teşekkür ettiler. Türkiye’den daha fazla kişinin programa müracaat etmesini isteyen Mutlu, üniversite mezunlarını bu imkandan faydalanmaya çağırdı. 41 ülkeden 120 öğrencinin yararlandığı programa katılmak isteyenlerin, Türkiye’de Alman Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekiyor.

BURSİYERLER MEMNUN
Daniel Vostan - “Bir milletvekilinin yanında staj yapıyorum. Kendisi bir gün gidemediği bir randevuya beni gönderdi. Bende ABD Büyükelçiliği’nde kahvaltıya katıldım. Orada Başkan Barack Obama’nın ekonomi danışmanıyla yarım saat süren sohbet imkânım oldu. Bu benim için çok faydalı bir görüşmeydi.”

Burak Doğan - “Bundestag’ta (Alman parlamentosu) staj yapmak heyecan verici. Burada Alman siyasetinin kalbindeyiz. Her türlü görüşmeyi, tartışmayı yerinde izliyoruz. Çok yoğun bir program geçiyor. Milletvekilllerinin, meclisin çalışma imkanlarını da görüyoruz, ufkumuz genişliyor.”

Ahmet Noyan Er - “Bundestag Başkanı Norbert Lammert’in ofisinde staj yapıyorum. Bu staj sayesinde Alman siyasetini ve olaylara bakış açısını öğrenmeye çalışıyorum.

IPS’LE 5 AY
IPS bursu ile Berlin’de Teknik Üniversite, Hür Üniversite ve Humbold Üniversitesi ya da Federal Meclis’te, 1 Mart - 31 Temmuz arasında 5 ay staj yapılabiliyor. Bursa başvurmak için 30 yaşından büyük olmamak ve B2 düzeyinde Almanca bilmek gerekiyor. Uluslararası Parlamento Bursu (IPS) programı, her yıl Federal Meclis Başkanı’nın himayesinde düzenleniyor. Programa katılanlar, Berlin’deki üniversitelerde akademik hayatı tanıma ve meclis çalışmalarını yakından izleyebilme fırsatı sunuluyor. Katılımcılar, Federal Meclis milletvekillerinin ofisinde staj yapma imkânı da buluyor. Program bitiminde katılımcılar, eski katılımcılar tarafından kurulan Alumni (Mezunlar) Kulübü ağından da faydalanabiliyor.
Kaynak: Hürriyet


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.