23.7.15

YURTDIŞINDA STAJ YAPMADAN MÜDÜR OLUNMUYOR

Son dönemde yurtdışında staj yapma imkanına sahip olan öğrenciler, okudukları bölümün sektörüne göre farklı ülkelerde staj yapıyorlar. Mühensidlik öğrencileri Almanya’yı, turizm öğrencileri Amerika, Cape Town, Avusturalya’yı, iktisat öğrencileri ise genellikle İngiltere’yi ve Amerika’yı tercih ediyor. United Towers Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla görüştüğüm Çağatay Korkmaz, turizm sektörü hakkındaki görüşlerini ve yapmakta olduğu stajı anlattı.

Lisede Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Akdeniz Üniversitesi’nde Konaklama İşletmeciliğini bitiren Çağatay Korkmaz şu anda Amerika’nın Texas eyaletinde Omni Barton Creek Resort & Spa otelinde staj yapıyor. Kariyeri için emin adımlar atmak istediğine değinen Korkmaz “Rotamı Amerika’ya çevirmemdeki en önemli sebep Swiss Hotel The Bosphorus’ta 4 yıl çalıştıktan sonra yurtdışı tecrübesi olmadan müdür olamayacağımı görmem ve bu tecrübeyi kazanmak istemem oldu. Eğer Türkiye’de turizm sektöründe çalışıyorsanız yurtdışı eğitimi veya staj deneyimi şart” dedi.Austin Texas'ta bulunan Omni Barton Creek Resort and Spa 

Türkiye’nin turizm açısından Osmanlı’dan ve Atatürk’ten kalan zengin topraklara ve tarihi yapılara sahip olduğunu fakat ülkenin ekonomisinin git gide kötüye gittiğini belirten Çağatay Korkmaz, karamsar olmak istemediğini fakat bunun uzun sürede değişmeyeceğini söyledi.

“Bir turizmci dünyayı iyi tanımalı”

Çağatay Korkmaz'ın stajı, 2015'in Şubat ayında başladı ve 2016 yılında sona erecek. Staj programının başarılı olduğuna değinen Korkmaz “Deneyim kazanmak ve yeni bir dil öğrenmek her zaman iyidir. Turizm bölümünden mezun olmuş her öğrenciye staj programını kesinlikle tavsiye ediyorum. Turizmde asıl mesele, farklı kültürleri anlamak ve öğrenmek. Amerika da bu tecrübeyi kazanmak için en güzel yerlerden biri” dedi.


"YURTDIŞINDA STAJ YAPMADAN MÜDÜR OLUNMUYOR"

Çağatay Korkmaz staj yaptığı otelde

Staj programına katılmak isteyen öğrencilerin önce maddi açıdan birikimlerini hazırlamalarını daha sonra doğru şirketle bağlantıları kurup, çalışacağı oteli belirlemeleri gerektiğinin altını çizen Çağatay “Dil bilmek belki de en önemli konu. Staja gelmeden önce yabancı dil konusunda ne kadar iyi hazırlanırlarsa, staj yaptıkları yerde o kadar rahat ederler” dedi.


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.