23.7.15

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN DETAYLARI VE SON TRENDLER

Yurtdışında staj yapmak artık kendi ülkenizde staj yapmaktan daha popüler ve nerdeyse daha kolay. Son yıllarda öğrenciler tarafından da daha çok tercih edilen yurtdışı staj programları hakkında detaylı bilgiyi United Towers Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şirketinin yurtdışı staj danışmanı olan Zülal Öztürk'ten öğrendik.

Yurtdışı akademik ve staj programı aktivitelerine 2000 yılında başlamış olan United Towers şirketinin Türkiye'de 4 ana merkezi bulunuyor; İstanbul, Gaziantep, Ankara ve İzmir. İstanbul Taksim'de bulunan ana merkezinde program hakkında detaylı bilgi veren Zülal Öztürk "Artık öğrenciler yurtdışı staj programlarına katılmak için daha cesur davranıyor. Daha bilinçli ve istekli bir nesil yetişiyor, buna anne babalar da dahil" dedi.

"Öğrencilerin ihtiyacı olan şey teorik bilgileri pratiğe dökmek"

Her sektöre göre farklı ülkelerin talep edildiğinine değinen Öztürk "Artık insanlar hayallerine ulaşabilmek, ünvan sahibi olabilmek ve kariyerlerine hızlı bir başlangıç yapmak için farklılık yaratmaları gerekiyor. İş verenlerin önünde bir sürü özgeçmiş var. Fakat asıl önemli olan teroiyi pratiğe dökmek. Bu yüzden yurtdışında staj yapmak bir ayrıcalık" dedi ve ekledi "İngilizceniz yeterliyse ve daha önceden staj tecrübeniz varsa siz de yurtdışında staj yapabilirsiniz" dedi.


Taksim'de bulunan United Towers merkezi

Öğrenci staj programını tamamlayana kadar sürekli iletişim halinde olduklarını ve feedback aldıklarını belirten Zülal Öztürk "Yurtdışında staj yapmanın maliyetinin fazla olduğunu düşünen öğrenciler kendileri için hazırlanan programları değerlendirdiklerinde fiyatı çok yüksek bulmuyor" açıklamasında bulundu.

Meslek grubuna göre değişse de Amerika'nın eski popüleritesini kaybettiğini ve gözlerin Uzak Doğu'ya çevrildiğini belirten Öztürk'e göre mühendislik stajı için Almanya, turizm sektörü için Cape Town, Dominik Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda'nın yeni trendler olduğunu söyledi.

Sosyal medya ve internet yoluyla gençlerin yurtdışı stajı ve akademik programlarla ilgili daha çok bilgi edindiğinin altını çizen Zülal Öztürk "Çok bilinçli bir kuşakla karşı karşıyayız. Üniversiteye girmeye hazırlanan öğrenciler daha kaliteli ve bilinçli tercihler yapmak için erken davranıyor" dedi.

Haberin videosunu aşağıda izleyebilirsinizİlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.