30.5.16

Bilkent Üniversitesi 2016 Yaz okulu


NOT ! Üniversite tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda konu güncel tutulacaktır. Haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın https://www.facebook.com/stajdefterim

Bilkent Üniversitesi tarafından 2015/2016 Eğitim ve Öğretim yılında açılacak olan Yaz Okulu için Kayıt Bilgileri, Başvuru Süreci ve Harç Ücretleri ile alakalı bilgileri sizler için derledik.
Hem Bilkent Üniversitesi hem de Diğer Üniversitelerin Öğrencilerine açık olacak olan 2016 Bilkent Yaz Okulu başvuruları 3 Mayıs 23 Mayıs arasında yapılacak olup diğer üniversitelerden gelip kayıt olacak öğrenciler için de başvuru süresi 3 – 26 Mayıs olarak belirlenmiştir.
22 Temmuz 2016 tarihinde sona erecek olan Bilkent Yaz Okulunun Final Sınavları ise 23 Temmuz ile 26 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.
Bilkent Üniversitesinden Yaz Okulu Almayı düşünen arkadaşlar alt kısımda yer alan Bilgilere göz atabilirler.

Başvuru ve Kabul Süreci


Bilkent Yaz Okulu’na Bilkent Üniversitesi’ne kayıtlı tüm öğrenciler ve dışarıdan başvuracak öğrenciler katılabilirler.
Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin Yaz Okulu’nda aldıkları notlar Genel Not Ortalaması’na (CGPA) dahil edilir.
Başarılı (CGPA’leri 2.0 veya üzerinde olan) öğrenciler, CGPA’lerini yükseltmek için daha önceki iki yarıyılda aldıkları ve notlarının B’nin altında olduğu dersleri, derslerde yer bulunması durumunda yeniden alabilirler.

Ders Kayıt Süreci


Bilkent Yaz Okulu’na devam edecek her öğrencinin kayıt olması gerekir.
Bilkent öğrencisi olmayanlar: Bilkent Üniversitesi öğrencisi olmayanların kayıtları Yaz Okulu Direktörlüğü tarafından 3 – 26 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu öğrenciler, kayıta gelmeden önce Başvuru Formu‘nu doldurup email ile sumsch@bilkent.edu.tr adresine onay için göndermeleri gerekmektedir.


Yaz Okulu’nda Sunulan Dersler


Bilkent Öğrencilerinin Kayıt İşlemleri


SRS üzerinden dersler için talep bildirme3 – 23 Mayıs
SRS üzerinden kayıt ödeme planı16 Mayıs (09:00)  – 1 Haziran (17:30)
SRS üzerinden kayıt randevularının duyurulması25 Mayıs (09:00)
SRS üzerinden randevulu kayıt26 Mayıs  (09:00 – 13:00)
SRS üzerinden randevusuz kayıt26 Mayıs (13:00) – 27 Mayıs (17:30)
Ders bırakma için son gün27 Mayıs (23:59)
Derslerin başlaması30 Mayıs
Ders ekleme için son gün1 Haziran (17:30)
Derslerden çekilme için son gün22 Temmuz
Derslerin son günü22 Temmuz
Dönem sonu sınavları23 – 26 Temmuz

Yoğun Dil Kurslarına Kayıt


Yabancı Diller Koordinatörlüğü’nce Yaz Okulu kapsamında açılan yoğun dil derslerine kayıtlar diğer derslerde olduğu gibi öğrenciler tarafından SRS üzerinden yapılacaktır. Ayrıca, ders talepleri de SRS üzerinden diğer derslerle birlikte yapılacaktır.

Bilkent Üniversitesi 2016 Yılı Yaz Okulu Ücretleri


Yaz Okulu’nda ders almak tercihe bağlıdır. Öğrencilerin ödediği okul ücretleri güz ve bahar dönemlerini kapsamakta olup Yaz Okulunda alınan dersleri kapsamamaktadır. Yaz Okulu kapsamında verilen dersler aşağıdaki tabloya göre ders başına ücretlendirilir. (öğrencinin bursluluk oranına göre aşağıdaki ücretlere gerekli indirim yapılır).
Peş peşe alınan iki yoğun dil dersi, örneğin, Temel Almanca I (GER 111) ve Temel Almanca II (GER 112), için ödenecek ücret ikinci derse %50 indirim uygulanarak hesaplanmaktadır. Bu indirimden yararlanmak için öğrencinin Yaz Okulu başında bu iki derse aynı anda kaydolması gerekmektedir.

T.C. Uyruklu Öğrenciler
0 kredili dersler0 TL
1 kredili dersler1.250 TL
2 kredili dersler1.875 TL
3 kredili dersler2.500 TL
4 kredili dersler3.125 TL
5 kredili dersler3.750 TL
6 kredili dersler4.375 TL

Uluslararası Öğrenciler ve Eğitim Ücretini ABD Doları Olarak Ödemesi Gereken T.C. Uyruklu Öğrenciler
0 kredili dersler0 ABD Doları
1 kredili dersler500 ABD Doları
2 kredili dersler750 ABD Doları
3 kredili dersler1.000 ABD Doları
4 kredili dersler1.250 ABD Doları
5 kredili dersler1.500 ABD Doları
6 kredili dersler1.750 ABD Doları

Yukarıdaki ücretlere %8 KDV dahildir.
Not: Yaz okulu eğitim ücretlerinin ders kayıtlarından önce peşin olarak yatırılması gereklidir.

Ayrıntılı ders bilgileri için:
http://sfl.bilkent.edu.tr/yazokulu.html

Kayıt İşlemleri ve Başvuru Şartları

  • 2016 Yaz Okulu derslerinin listesi yaz okulu internet sayfasından “Yaz Okulu’nda sunulan dersler” bağlantısıyla bulunabilir. Güncellenen liste için sayfayı tekrar kontrol ediniz. Bir öğrenci en fazla iki derse kaydolabilir. Peş peşe alınan iki yoğun yabancı dil dersi tek bir ders olarak sayılmaktadır.
  • Yaz Okulu öncesinde yaz döneminde açılacak dersler için SRS üzerinden talep toplanmaktadır. Yaz Okulu dersleri, şartların izin verdiği ölçüde bu talepler doğrultusunda açılmaktadır. Yaz Okulu için ders talepleri SRS’den “Services” menüsünde bulunan “Summer School Course Request” servisi ile yapılmaktadır. Her öğrenci 2 derse kadar ders açılması talebinde bulunabilir.
  • Yaz Okulu dersleri için talep belirtmiş olan öğrencilere Yaz Okulu için kayıt randevusu verilecektir. Kayıt randevuları SRS aracılığıyla 25 Mayıs günü 09:00’da duyurulacaktır. Ders talebinde bulunmayan öğrenciler randevulu kayıtlar bittikten sonra ders kayıtlarını yapabilirler.
  • Öğrencinin ders kayıtlarından önce SRS üzerinden bir Kayıt Planı (“Services” menüsü altında “Enrollment Payment Plan”) oluşturarak Yaz Okulu dersleri için ödeyeceği eğitim ücretini belirlemesi gerekmektedir. Öğrencinin almak istediği ders için planda öğrencinin almak istediği dersin kredisine göre “A 1/2/3/4 Credit Course” satırı çıkar.
  • Öğrenci, Kayıt Planı sonucu tahakkuk eden ücreti bankaya öder. Kayıt Planı oluşturulmadan ödeme yapılmamalıdır. Bankada öğrenci numarası ile tahakkuk eden miktar görülmeden yapılan ödeme yaz okulu ücretine sayılmamaktadır. Öğrenciler kayıt ücretlerini, Garanti Bankası, İş Bankası veya Yapı Kredi bankasının herhangi bir şubesinden veya bu bankaların internet sayfalarından yatırabilirler.
  • Öğrenci SRS’den ders kaydını yaparak almak istediği dersleri alır. Randevulu kayıtlar 26 Mayıs saat 9:00-13:00 saatleri arasında, randevusuz kayıtlar ise 26 Mayıs saat 13:00’ten sonra 27 Mayıs saat 17:30’a kadar yapılacaktır. Ders bırakma 27 Mayıs saat 23.59’da sona ermektedir. Ders ekleme süreci 1 Haziran saat 17:30’a kadar devam eder.
  • Öğrenciler belirtilen tarihlerde Bilkent Üniversitesi kampüsü içinde yer alan herhangi bir bilgisayardan kimlik bilgileri ve STARS şifrelerini kullanarak kayıt yapabilirler. Ancak, randevulu kayıtlar belirtilen zamandan önce yapılamaz. Bölüm sekreterliklerinde öğrencilere ders kaydı yapılmayacaktır.
  • Kayıt sırasında ders çakışması veya önkoşul gerektiren durumlarda sistemden oluşturulan form ile Bölüm sekreterliğine başvurulmalıdır.Öğrenci ders ekleme işlemlerini 1 Haziran saat 17:30’a kadar yeniden Kayıt Planı oluşturarak yapabilir.
  • Ders ekleme süresi bitiminden sonra öğrencinin kalan bakiyesi iade edilebilir veya sonraki dönem için kullanılabilir. Ücretin iadesi için Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır.

Yurt Kayıt İşlemleri


Yaz Dönemi süresince yurtlarda kalmak isteyen öğrencilerin ( Hazırlık / Bölüm ) yurt başvurularını, 20 Mayıs 2016 tarihinde açılacak olan BILDORM Yaz Dönemi Online Yurt Başvuru Sistemi (https://stars.bilkent.edu.tr/bildorm/login/ ) üzerinden yaparak yerlerini almaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için: ( http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admin-unit/yurt/yazokulu_konaklama.html )


İlgili Yayınlar

www.stajdefterim.org

Güncel bilgi ve döküman paylaşan , kolektif bir platformdur. Öğrencilere yönelik paylaşımları konu edinmiş yardım sitesidir.